View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Upcoming Events
Sep 23: GER: BBL starts
Sep 23: ENG: BBL starts
Sep 23: IRL: Premier League starts
Sep 23: FRA: ProA starts
Sep 24: CZE: NBL starts
Sep 24: SVK: 1.Liga starts
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover European Championships U16 basketball. Please send us an e-mail.

Division A  Division B  Division C  


Final Standings
1. Yugoslavia
2. Greece
3. Turkey

4. France
5. Latvia
6. Macedonia
7. Georgia
8. Spain
9. Croatia
10. Poland
11. Russia
12. Slovenia

Elimination groups
Group A
1. Macedonia
2. France
3. Spain
4. Latvia
3-2
3-2
3-2
2-3
5. Croatia
6. Poland
2-3
2-3
Group B
1. Yugoslavia
2. Greece
3. Georgia
4. Turkey
5-0
4-1
3-2
1-4
5. Slovenia
6. Russia
1-4
1-4

Points
1.Zisis (Gre) 23,9
2.Janicenoks (Lat) 23,5
3.Doreau (Fra) 21,0
4.Kukielka (Pol) 19,4
5.Joncevski (Mac) 17,1
6.Skele (Lat) 17,0
7.Tugushi (Geo) 16,6
8.Catovic (Slo) 15,9
9.Cskitishvili (Geo) 14,9
Bulatovic (Yug) 14,9
Rebounds
1.Loncar (Cro) 15,3
2.Pasalic (Cro) 8,4
3.Bajer (Pol) 7,8
4.Hernandez (Spa) 7,7
5.Mucic (Slo) 7,6
Assists
1.Mirakovski (Mac) 3,2
2.Joncevski (Mac) 2,7
3.Tugushi (Geo) 2,0
Gizogiannis (Gre) 2,0
5.Koumbouras (Gre) 1,8
 
   Tournament Awards
MVP: Alekdandar Gajic (Yugoslavia)
Top scorer: Nicolaos Zisis (Greece)
All-Stars: Aleksandar Gajic (YUG, G, 187-83, Partizan), Nicolaos Zisis (GRE, G, 190-83, AEK), Kristaps Janicenoks (LAT, F, 193-93, Riga), Julien Dorreau (FRA, F/C, 197-83, CFBB), Nemanja Matovic (YUG, C, 208-83, Radnicki Jugopetrol).

   FINALS (Lasko, 24/07):
Yugoslavia - Greece 59-48 (Kovac 12, Bakic 10, Matovic 9, Bulatovic 7, Gajic 6, Pavlovic 5, Djordjevic 5, Stefanovic 5, Tomovic - Zisis 14, Koumbouras 13, Gizogiannis 8, Spyros 7, Papadopoulos 4, Theos 2, Kalaitzakis, Georgallis, Mitsopoulos)
PLACE 3-4:
Turkey - France 81-63
(A.Yilmaz 15, Akin 14, Arsalan 14, Pastal 14, Ekmen 7, Veyseloglu 6, Ozer 5, Akpinar 3, Erol 3  -  Dorreau 20, Basseto 6, Turiaf 6, Oyono 6, Guery 5, Nijean 5, Kaczmarow 4, Bonneau 4, Evtimov 4, Mouillard 3)
PLACE 5-6:
Latvia - Macedonia 90-83 OT
(Skele 27, Janicenoks 20, Gatis 12, Pirsko 8, Silins 8, Jansons 5, Silarajs 3, Pilkevics 4, Puce 3  -  Hadzibuluk 19, Kalapakov 15, Joncevski 13, Mirakovski 12, Hadzivasilev 12, Gaik 10, Pavlovski 7, P.Antik 3, Stefanov 2, A.Antik 2).
PLACE 7-8
Georgia-Spain 109:75
(Tugushi 30, Cskitishvili 17, Berishvili 13, Markoishvili 13, Patchulia 13, Keida 9, Ugrekheliidze 7, Vashakidze 3, Suladze 2, Chavleishvili 2).

   SEMI-FINALS (Lasko, 23/07):
Greece - Turkey 71-64
(Zisis 29, Gizogiannis 18, Georgallis 11, Koumbouras 7, Theos 2, Papadopoulos 2, Mitsopoulos 2  -  Arsalan 15, Akin 11, Ekmen 10, Ural 10, Veyseloglu 6, A.Yilmaz 6, Pastal 5, Bayrak 1).
France - Yugoslavia 49-67 (Doreau 17, Nijean 11, Oyono 6, Basseto 5, Guery 4, Kaczmarow 4, Gauthier 2 - Gajic 17, Koavc 15, Bulatoivc 11, Matovic 8, Djordjevic 5, Stefanov 4, Bakic 4, Anodonov 3).
PLACE 5-8
Spain - Macedonia 77-91
(Fernandez 23, Lopez 14, Soteras 12, Hernanndez 9, Vasquez 6, Correas 4, Escobar 3, Periz 3, Molina 2, Valdiveiso 1  -  Joncevski 27, Hadzivasilev 14, Pavlovski 14, Mirakovski 13, Hadzibuluk 10, Antik 6, Stefanov 6, Nestorovski 1).
Georgia - Latvia 62-72 (Patchulia 20, Tugushi 13, Ckitishvili 8, Keidia 7, Markoishvili 6, Ugrekheliidze 5, Berishvili 3  -  Janicenoks 26, Skele 18, Pirsko 13, Silines 6, Pilkevics 4, Gatis 4, Roberts 1)
PLACE 9-10
Croatia - Poland 82-64
(Pasalic 20, Loncar 12, Kresic 10, Morovic 10, Vrsaliko 9, Jelicic 9, Pulja 6, Dijan 2, Rancic 2, Cuic 2  -  Kukielka 20, Barycz 11, Mudant 10, Sarzalo 8, Witek 5, Bajer 4, Sosnowik 2, Stefanski 2, Bielinski 2).
PLACE 11-12
Russia - Slovenia 82-66
(Nikolaev 19, Kchniakine 17, Soldatov 15, Zozouline 14, Koutichtchev 6, Penkine 6, Kotchenov 3, Sourovnev 2  -  Smigic 17, Slokar 9, Mucic 9, Catovic 7, Sagadin 6, Strukelj 6, Gliha 6, Ambroz 2, Fantinatto 2, Auer 2).


   QUARTER-FINALS (Lasko, 22/07):
Greece - Spain 78:73 OT (Koumbouras 16 (2P 7/9, 3P 0/1, FT 2/4), Giziogiannis 16, Zisis 12, Theos 10, Georgallis 8, Papadopoulos 8, Mitsopoulos 6, Gotsis 2  -  Fernandez 26 (2P 7/8, 3P 1/3, FT 9/13), Correas 15+12 rbs, Lopez 15, Periz 6, Escobar 4, Hernandez 2, Molina 1).
Macedonia - Turkey 64:65 (Mirakovski 16, Gocevski 15, Hadzibuluk 15 (2P 3-4, 3P 3-4), Gaik 9, Joncevski 5, Stefanov 3, Antik 1  -  Ekmen 17 (14 rbs), Arsalan 8, A.Yilmaz 7, Akin 7, Bayrak 7, Pastal 7, Akpinar 6, Ural 3, Veyseloglu 2, Erol 1).
France - Georgia 94:91 (Doreau 41 (2P 8/17, 3P 5/7, FT 10/14, 6 rbs), Mouillard 23 (2P 2/3, 3P 4/6, FT 5/5), Oyono 9, Evtimov 6, Guery 5, Turiaf 4, Nijean 4, Basseto 2  -  Patchulia 16, Berishvili 15, Markhvashili 15, Ugrekheliidze 13, Keidia 9, Tugushi 8, Markoishvili 5, Cskitishvili 4, Khetsuriani 3, Suladze 3).
Yugoslavia - Latvia 77:62 (Bulatovic 20 (2P 9/11. FT 2/6),.Matovic 17, (2P 5/5, FT 7/7), Bakic 15, Kovac 9,.Pavlovic 8, Stefanov 3, Djordjevic 3, Andonov 2 - Janicenoks 27 (2P 5/12, 3P 4/5, FT 5/9), Skele 14, Pilkevics 6, Gatis 6, Puce 4, Jansons 3, Pirsko 2).
PLACE 9-12 (Lasko, 22/07)
Croatia - Russia 81:74
(Morovic 24 (2P 9/10, 3P 1/4, FT 3/6), Loncar 17 (2P 6/9, 3P 1/1, FT 2/4, 11 rbs), Misic 10, Rancic 8, Kresic 8, Pasalic 7, Vrsaljko 5, Jelicix 2 - Zozoulin 22, Kchniakine 15, Koutichtchev 11, Penkine 9, Kotchenov 8, Soldatov 6, Nikolaev 2, Onichtchenko 1).
Slovenia - Poland 76:79 (Auer 20 (2P 2/7, 3P 4/8, FT 4/4), Slokar 15, Fantinatto 14, Catovic 12, Strukelj 7, Mucic 4, Gliha 2, Sagadin 2  -  Kukielka 25, Bajer 18 (2P 7/9, FT 4/7, 11 rbs), Stefanski 9, Barcyz 6, Sosnowik 4, Mudant 3, Pietraszczyk 2).


   DAY 5 (20/7)
GROUP A (POLZELA)
Macedonia - Poland 77:88 OT
(Joncevski 25, Gocevski 16, Stefanov 10, Gaik 8, Mirakovski 8, Antik 5, Hadzibuluk 2, Pavlovski 2, Kalapkov 1  -  Bajer 24, Barycz 16, Kukielka 13, Sarzalo 13, Stefanski 11, Sosnowik 10, Mudant 1).
Spain - Latvia 68:85 (Fernandez 18, Lopez 17, Molina 10, Correas 8, Escobar 7, Ferriz 5, Hernandez 3  -  Skele 28, Pirsko 27, Jansons 11, Melderis 10, Janicenoks 5, Zeltins 4).
Croatia - France 75:65 (Micic 25, Rancic 18, Pasalic 12, Loncar 9 (21 rbs!), Jelicic 6, Morovic 3, Lekic 2  -  Doreau 27, Turiaf 12, Guery 6, Kaczmarow 5, Evtimov 5, Mouillard 4, Oyono 4, Nijean 2).
GROUP B (CELJE)
Yugoslavia - Greece 75:71 OT
(Matovic 18, Bulatovic 17, Bakic 11, Gajic 11, Kovac 11, Djordjevic 5, Pavlovic 2  -  Zisis 38, Giziogiannis 15, Spyros 2, Theos 2, Gotsis 2, Mitsopoulos 1).
Russia - Turkey 71:62
(Kchniakine 23, Koutichtchev 16, Zozouline 16, Soldatov 7, Kotchenov 5, Nikolaev 3, Penkine 1  -  Arsalan 16, Akin 9, Akpinar 9, Pastal 7, Bayrak 5, Ekmen 4, Ural 4, A.Yilmaz 3, Ozer 2, O.Yilmaz 2, Erol 1).
Georgia - Slovenia 73:81 (Catovic 29, Mucic 13, Smigic 10, Slokar 5, Fantinatto 2, Auer 2  -  Tugushi 18, Cskitishvili 18, Berishvili 10, Markoishvili 10, Khetsuriani 8, Patchulia 8, Cavleishvili 4, Ugrekhelidze 4, Suladze 1).


   DAY FOUR (19/7/99)
GROUP A (POLZELA)
France - Poland 78:55
(Guery 12, Oyono 12, Basseto 11, Turiaf 10, Dorreau 8, Mouillard 7, Kaczmarow 6, Nijean 4, Evtimov 4, Gauthier 2, Mazo 2  -  Stefanski 9, Bajer 9, Mudant 8, Kukielka 7, Barycz 7, Witek 4, Peitraszczyk 4, Sroda 3, Sosnowik 2, Sarzalo 2).
Spain - Macedonia 69:95 (Molina 22, Fernandez 13, Lopez 12, Correas 8, Ferriz 5, Silva 4, Valdivieso 2, Hernandez 2, Escobar 1  -  Joncevski 26, Mirakovski 22, Gocevski 16, Antik 12, Gaik 8, Hadzivasilev 4, Pavlovski 4, Nestorovski 2, Stefanov 1).
Croatia - Latvia 51:47 (Jelicic 12, Morovic 8, Pasalic 8, Loncar 6 (16 rbs), Misic 6, Kresic 4, Rancic 3  -  Janicenoks 18, Skele 12, Pirsko 10, Puce 2, Silins 2, Melderis 2, Jansons 1).
GROUP B (CELJE)
Greece - Georgia 79:55
(Zisis 33, Georgallis 26, Koumbouras 5, Papadopoulos 4, Gizogiannis 4, Kalaitzakis 2, Spyros 2, Theos 2, Tzanetakos 1  -  Patchulia 18, Tugushi 15, Cskitishvili 8, Berishvili 5, Markoishvili 5, Ugrekhelidze 4).
Yugoslavia - Russia 81:66 (Bulatovic 22, Bakic 13, Kovac 11, Tomovic 7, Stefanov 6, Matovic 6, Nisavic 6, Gajic 3, Pavlovic 3, Djordjevic 2, Andonov 2  -  Koutichtev 13, Zozouline 13, Kchniakine 13, Kotchenov 8, Karmazinski 6, Nikolaev 4, Penkine 4, Soldatov 4, Onichtchenko 1).
Turkey - Slovenia (A..Yilmaz 22, Pastal 12, Akin 8, Ekmen 6, Erol 6, Veyseloglu 4, Akpinar 4, Arslan 4, Ural 2, O.Yilmaz 1  -  Mucic 13, Slokar 12, Catovic 7, Strukelj 6, Smigic 5, Fantinatto 4, Auer 3, Ambroz 2, Novak 1).


   DAY THREE (18/7/99)
GROUP A
Macedonia - Croatia 105:72
(Joncevski 22, Antik 20 (2P 4/5, 3P 4/6), Mirakovski 19, Gocevski 9, Antik 9, Stefanov 7, Hadzivasilev 4, Nestorovski 4, Kalapakov 4, Pavlovski 4, Hadzibuluk 3  -  Loncar 23 (12 rbs), Pasalic 18 (12 rbs), Morovic 16, Kresic 9, Dijan 4, Misic 2).
Latvia - France 67:78 (Janicenoks 25, Skele 13, Pilkevics 10, Melderis 9, Pirsko 6, Silins 4  -  Dorreau 23, Evtimov 16, Oyono 12, Mouillard 10, Turiaf 10, Nijean 3, Kaczmarow 2, Basseto 2).
Poland - Spain 61:70 (Kukielka 27, Sarzalo 15, Bajer 5, Sosnowik 4, Stefanski 4, Barycz 4 (10 rbs), Mudant 2  -  Hernandez 12, Escobar 11, Lopez 10, Molina 9, Fernandez 8, Correas 6, Valdivieso 5, Silva 4, Soteras 3, Ferriz 2).
GROUP B
Russia - Greece 59:78
(Zozouline 16, Kotchenov 10, Nikolaev 9, Koutichtchev 7, Soldatov 7, Onichtchenko 5, Karmazinski 3, Fedorov 2  -  Zisis 19, Koumbouras 18, Gizogiannis 10, Papadopoulos 9, Gotsis 7, Galis 6, Theos 4, Georgallis 2, Tzanetakos 2, Mitsopoulos 1).
Slovenia - Yugoslavia 58:68 (Catovic 22, Slokar 18, Mucic 8, Fantinatto 4, Smigic 2, Auer 2, Novak 1, Gliha 1  -  Matovic 18, Kovac 17, Bulatovic 14, Bakic 9, Tomovic 5, Gajic 3, Djordjevic 2).
Georgia - Turkey 99:69 (Tugushi 18, Cskitishvili 18 (12 rbs), Markoishvili 14 (3P 3-3), Ugrekhelidze 12, Khetsurianu 8, Patchulia 8, Markhvashvili 5, Berishvili 5, Vashakidze 4, Chavleishvili 4, Suladze 2, Keidia 1  -  Veyseloglu 14, Pastal 14, Akpinar 13, Ozer 10, Ural 9, Yilmaz 5, Arsalan 3, Yilamz 1).

  Day Two (17/7/99)
GROUP A
Croatia - Poland 74:82
(Kresic 19, Morovic 19, Pulja 10, Vrsaljko 9, Misic 8, Loncar 7 (13 rbs), Pasalic 2  -  Kukielka 33 (2P 7/16, 3P 4/4), Sosnowik 13, Barycz 12. Sarzalo 8, Stefanski 8, Bajer 6, Mudant 2).
Latvia - Macedonia 85:95
(Janicenoks 27, Melderis 22, Pirsko 14, Skele 8, Pilkevics 8, Jansons 6  -  Stefanov 19, Joncevski 14, Gocevski 12, Gaik 12, Hadzibuluk 12, Mirakovski 7, Antik 7, Hadzivasilev 6, Kalapov 6).
France - Spain 59:66
(Doreau 16, Turiaf 15, Evtimov 9, Oyono 3, Mouillard 8, Nijean 4, Kaczmarow 2, Bonneau 2  -  Lopez 21, Molina 9, Ferriz 9, Fernandez 8,Silva Periz 8, Manuel 6, Amador Coreas 3, Hernandez 2).
GROUP B
Russia - Slovenia 54:71
(Soldatov 11, Karmazinski 10, Zozouline 8, Koutitichev 8, Nikolaev 6, Fedorov 4, Kchniakine 4, Onichtchenko 3  -  Catovic 23, Slokar 18, Smigic 17, Novak 5, Fantinatto 3, Strukelj 3, Mucic 2).
Greece - Turkey 72:65 (Zisis 30, Koumbouras 10, Papadopoulos 9, Gizogiannis 9, Kalaitzakis 7, Mitsopoulos 3, Theos 2, Spyros 1, Gotsis 1  -  Arsalan 21, Akin 14, Akpinar 9, A.Yilmaz 8, Ekmen 7, Ural 2, Pastal 2, O.Yilmaz 2).
Yugoslavia - Georgia 91:75 (Matovic 24 (2P 8/11, FT 8/14), Kovac 16, Djordjevic 14, Bulatovic 12, Gajic 10, Stefanov 8, Tomovic 4, Pavlovic 3  -  Chkishvili 19, Tuguishi 14, Markosihvili 14, Ugrekhelidze 12, Keida 7, Khetsuriani 4, Berishvili 4, Patchulia 1). FT: 30/42  -  15/27. 2P: 26/43  -  21/45. 3P 3/8  -  6/12. RBS: 24 (15+9)  -  24 (19+5).


  Day One (16/7/99)
GROUP A
Poland - Latvia 46:60
(Bajer 18, Kukielka 11, Stefanski 7, Mudant 4, Barycz 3, Sarzalo 2, Witek 1  -  Janicenoks 18, Skele 16, Silins 8, Melderis 8, Pirsko 6, Pilkevics 4).
Spain - Croatia 86:74, 2 OT (Ferriz 24, Hernandez 18, Valdivieso 17, Lopez 12, Amador 6, Molina 5, Soteras 2, Fernadez 2 - Loncar 27, Misic 14, Morovic 12, Pasalic 8, Rancic 5, Vrsalko 4, Lekic 3)
Macedonia - France 58:71 (Gocevski 13, Hadzibulik 10, Antik 9, Hadzivasilev 6, Mirakovski 5, Joncevski 5, Kalapakov 4, Pavlovski 4, Stefanov 2  -  Doreua 16, Mouillar 14, Kaczmarow 10, Evtimov 10, Guerry 8, Oyono 7, Bonneau 3, Basseto 3).
GROUP B
Georgia - Russia 89:78
(Iskitishvili 27, Patchulia 20, Tugushi 17, Ugrekheliidze 9, Khetsuriani 7, Markoishvili 4, Suladze 3, Chavelishvili 2  -  Karmazinski 17, Koutichtchev 14, Zozouline 9, Nikolaev 8, Onitchenko 8, Fokine 6, Kchniakine 6, Penkine 4, Fedorov 2, Soldatov 2, Kotchenov 2).
Slovenia - Greece 72:75 (Fantinatto 17, Gliha 11, Catovic 11, Slokar 10, Strukelj 9, Smigic 7, Mucic 4, Sagadin 3  -  Koumbouras 23, Zisis 16, Gizogiannis 14, Georgallis 5, Gotsis 4, Papadopoulos 4)
Turkey - Yugoslavia 56:58 (Bayrak 13, Akin 10, Arsalan 9, Ekmen 8, Yilmaz 7, Akpinar 7, Ural 2  -  Bulatovic 16, Matovic 12, Bakic 11, Kovac 7, Gajic 5, Djordjevic 4, Adnonov 2, Tomovic 1)  WAY TO EC 1999:
CROATIA (7-1)  -  qualifications (Sopron, Group A, 1st): Cyprus 109:58, Austria 113:38, Hungary 126:78; challenge round (Caterini, Gruop C, 2nd): Poland 71:56, Lithuania 80:66, Greece 84:88, Hungary 87:80, Slovakia 66:52.
FRANCE (5-0)  -  qualifications  -  bye; challenge round (Larnaca, Grouo A, 1st): Georgia 60:55, Cyprus 64:43, Spain 71:62, Belgium 71:63, Germany 82:46. GEORGIA (7-2)  -  qualifications (Riga, Group B, 1st): Bulgaria 102:47, Czech 105:67, Poljand 83:74, Latvia 65:60 (39:24); challenge round (Larnaca, Group A, 3rd): France 55:60, Spain 71:53, Belgium 80:71,Cyprus 71:53, Germany 84:88. GREECE (5-0)  -  qualifications  -  bye; challenge round (Caterini, Group C, 1st): Hungary 85:42, Poland 97:82, Croatia 88:84, Slovakia 86:68, Lithuania 90:77.
LATVIA (6-3)  -  qualifications (Riga, Groupa B, 3rd): Czech 81:58, Poljand 67:70, Bulgaria 89:41, Georgia 60:65; challenge round (Izmir, Group B, 2nd): Turkey 85:64, Israel 67:54, England 88:49, Italy 88:77, Macedonija 78:93.
MACEDONIA (8-1) - qualifications (Handlova, Group D, 1st): Ukraina 100:67, Slovakia 86:48, Turkey 63:54, Malta 94:34; challenge round (Izmir, Group B, 1st): England 117:47, Italy 87:67, Israel 84:73, Latvia 93:78, Turkey 59:79.
POLAND (6-3)  -  qualifications (Riga, Group B, 2nd): Latvia 70:67, Georgia 74:83, Czech 65:51, Bulgaria 89:78; challenge round (Caterini, Group C, 3rd): Croatia 56:71, Greece 82:97, Slovakia 70:63, Lithuania 50:42, Hungary 77:63.
RUSSIA - directy qualified (sub-champion).. SLOVENIA directy qualified (organiser). SPAIN (6-3) - qualifications (Husquarna, Group E, 2nd): Lithuania 64:82, Irland 107:34, England 85:58, Sweden 82:60; challenge round (Larnaca, Group A, 2nd): Germany 83:58, Georgia 71:80, France 62:71, Cyprus 79:44, Belgium 91:61.
TURKEY (7-2)  -  qualifications (Handlova, Group D, 2nd): Slovakia 99:61, Malta 119:32, Macedonia 54:63, Ukraina 59:56; challenge round (Izmir, Group B, 3rd): Latvia 64:85, England 88:49, Italy 88:77, Israel 85:55, Macedonia 79:59.
YUGOSLAVIA - directy qualified (champion).
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.