View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Upcoming Events
Jul 29: Skopje (ECJ): European Champ.s U18 Division B starts
Jul 30: Samsun (ECJ): European Champ.s U18 starts
Aug 6: OL: Olympic Games starts
Aug 11: Sofia (ECU16): European Champ.s U16 Division B starts
Aug 12: Radom (ECU16): European Champ.s U16 starts
Sep 22: GER: ProA starts

Men Players in European Championships U18 (season 2009)


Division A  Division B  Division C  
Advanced search available only for DB subscribers. You can register here.

Check also Women Teams in European Championships U18

*** LIST OF PARTICIPATING MEN TEAMS IN EUROPEAN CHAMPIONSHIPS U18 2009 ***

  Bulgaria  
#s#
IvanovIvanov
Ivanov
PetkovPetkov
Petkov
HristovHristov
Hristov
BinevBinev
Binev
RadevRadev
Radev
#e#6
4 Stanimir Marinov (185-G-91)
5 Darin Ivanov (181-G-91) of Rilski Sportist Samokov
6 Ventsislav Petkov (187-G-91) of Overgas Sophia
7 Planimir Dafinov (181-G-92)
8 Stanislav Tsonkov (191-G-91) of Cherno More 2
9 Hristo Gospodinov (199-F-92)
10 Plamen Hristov (196-F-91) of PBC Lukoil Akademik Sophia
11 Konstantin Koev (206-C-91)
12 Ilhan Arabadzhiev (198-F-91)
13 Emil Binev (198-F-91) of Chernomorets Burgas
14 Ventsislav Manuilov (202-F-91) of Overgas Sophia
15 Lachezar Radev (205-C-91) of Cherno More 2
Head Coach Georgi Mladenov
Assistant Coach Petar Klechkov

  Croatia  
Croatian U18 National Team 2009
#s#
BubaloBubalo
Bubalo
JakolisJakolis
Jakolis
ProstranProstran
Prostran
SekeljaSekelja
Sekelja
BrnasBrnas
Brnas
#e#6
4 Nikola Dosen (185-G-91) of Sibenka Sibenik
5 Luka Babic (200-G-91) of KK Split
6 Ante Cutura (202-F-91) of HKK Posusje (BIH)
7 Domagoj Bubalo (212-C-91) of KK Siroki Eronet (BIH)
8 Dino Jakolis (198-G-91) of KK Split
9 Pasko Vrlika (204-C-91) of Sibenka Sibenik
10 Toni Prostran (183-G-91) of KK Zadar
11 Ivan Batur (202-F-91) of Pet Bunara Zadar
12 Matteo Juricic (191-G-91) of Kvarner Resort Novi Rijeka
13 Boris Barac (202-F-92) of Siroki II Eronet (BIH)
14 Dragan Sekelja (210-C-91) of KK Rudes Zagreb
15 Toni Brnas (200-F-91) of KK Rudes Zagreb
Head Coach: Hrvoje Vlasic
Assistant Coach: Ivica Maric

Croatian U19 National Team 2009



#s#
Mario Delas
Delas
Toni Prostran
Prostran
Tomislav Zubcic
Zubcic
Leon Radosevic
Radosevic
Dino Butorac
Butorac
#e#6
4 Nikola Dosen (185-G-91) of Sibenka Sibenik
5 Luka Babic (200-G-91) of KK Split
6 Josip Bilinovac (195-G-90) of KK Siroki Eronet (BIH)
7 Mario Delas (207-C/F-90) of KK Split
8 Sime Olivari (190-G-90) of Jazine Zadar
9 Dino Butorac (186-G-90)
10 Toni Prostran (183-G-91) of KK Zadar
11 Ivan Batur (202-F-91) of Pet Bunara Zadar
12 Darko Planinic (209-C-90) of KK Siroki Eronet (BIH)
14 Leon Radosevic (210-F/C-90) of KK Cibona VIP Zagreb
15 Tomislav Zubcic (211-C/F-90) of KK Cibona VIP Zagreb

  Czech Republic  
#s#
KrizKriz
Kriz
CizCiz
Ciz
KohoutKohout
Kohout
BohacikBohacik
Bohacik
PeterkaPeterka
Peterka
#e#6
4 Jan Lipovy (187-G-92)
5 Vojtech Bratcenkov (198-F-91)
6 Jan Mastalka (204-C-91)
7 Jan Svejda (192-F-92)
8 Matyas Hering (190-G-91) of Sokol Prazsky
9 Martin Kriz (197-F-93)
10 Vaclav Honomichl (186-G-92)
11 Adam Ciz (190-G-91)
12 Ondrej Kohout (203-F-91) of Sokol Prazsky
13 Jaromir Bohacik (195-F-92)

14 Milan Jaros (212-C-91) of CB Dunas Hotels Gran Canaria Las Palmas (ESP)
15 Ondrej Peterka (192-F-91) of BK Synthesia Pardubice 'B'
Head Coach Peter Balinth
Assistant Coach Oldrich Zdobinsky

  Spain  
Spanish U18 National Team 2009

#s#
Sastre MorroSastre Morro
Sastre Morro
LlovetLlovet
Llovet
JodarJodar
Jodar
TomasTomas
Tomas
FranchFranch
Franch
#e#6

4 Oscar Alvarado (184-G-91) of Kalise Gran Canaria
5 Ignacio Guigou (186-G-91) of Alta Gestion Fuenlabrada Madrid
6 Joan Sastre Morro (201-F-91) of Ecija Cajasol Sevilla
7 Ignacio Llovet (202-C-91)
8 Alberto Jodar (204-F/C-91) of Fuenlabrada II Madrid
9 Joan Tomas (201-F-92) of DKV Joventut Badalona

10 Josep Franch (198-G-91) of DKV Joventut Badalona
11 Miguel Servera (199-G-92) of Basquet Mallorquin
12 Alejandro Lopez (190-G-91) of CB Dunas Hotels Gran Canaria Las Palmas
13 Miguel Lorenzo (205-C/F-91) of Unicaja II Malaga
14 Jose Maria Del Rio (205-C-91)
15 Jose Maria Gil (207-F/C-91) of Real Madrid II
Head Coach: Alejandro Martinez
Assistant Coach: Javier Sastre

Spanish U19 National Team 2009



#s#
Daniel Perez
Perez
Toni Vicens
Vicens
Jorge Santana
Santana
Alvaro Munoz
Munoz
Alejandro Hernandez
Hernandez
#e#6

4 Ivan Martinez (193-F-90) of C.B. Valladolid
5 Daniel Perez (188-G-90) of CB Cornella
6 Marcos Molina (202-C-90) of Pamesa II Valencia
7 Samuel Dominguez (204-C-91) of CB Dunas Hotels Gran Canaria Las Palmas
8 Alvaro Munoz (-90) of Zarzuela Maristas Boecillo
9 Ernesto Diaz (191-F-90) of Clinicas Rincon Axarquia
10 Julio Sosa (192-F-90) of Qalat Caja Sol Sevilla
11 Alejandro Hernandez (190-G-90) of CB Cornella
12 Toni Vicens (202-C-90) of Imaje Sabadell Gapsa
13 Jose Maria Gil (207-F/C-91) of Real Madrid II
14 Eduardo Martinez (202-F/G-90) of MMT Estudiantes Madrid 2nd Team
15 Jorge Santana (193-G-90) of Real Madrid II
Head Coach: Juan Antonio Orenga

  France  
French U19 National Team 2009

#s#
Mael Lebrun
Lebrun
Leo Westermann
Westermann
Evan Fournier
Fournier
Chrislain Cairo
Cairo
Nicolas Wachowiak
Wachowiak
#e#6

4 Nicolas Wachowiak (198-G/F-91) of Sluc Nancy Basket Pro
5 Vincent Pourchot (220-C-92) of Centre Federal du Basket-Ball
6 Mael Lebrun (198-F-91) of Entente Orleans 45
7 Nikola Stojiljkovic (204-F-91) of Centre Federal du Basket-Ball
8 Frederic Bourdillon (193-G/F-91) of Centre Federal du Basket-Ball
9 Leo Westermann (198-G-92) of Centre Federal du Basket-Ball
10 Evan Fournier (198-G/F-92) of Centre Federal du Basket-Ball
11
Chrislain Cairo (200-F-91) of Centre Federal du Basket-Ball
12 Kevin Mondesir (203-F-91) of Centre Federal du Basket-Ball
13 Henri Kandolo Okonda (194-G-91) of Le Mans Sarthe Basket
14 Fabien Paschal (206-C/F-91) of STB Le Havre
15 Geoffrey Renon (207-C-91) of Le Mans Sarthe Basket
Head Coach: Philippe Ory
Assistant Coaches: Frederic Carrion , Philippe Urie


French U19 National Team 2009




#s#
Christophe Leonard
Leonard
Andrew Albicy
Albicy
Nicolas Lang
Lang
Alexis Tanghe
Tanghe
Jonathan Bourhis
Bourhis
#e#6

4
Jonathan Bourhis (182-G-90) of JDA Dijon Bourgogne
5 Stanley Dubois (188-G-90) of JA Vichy Val d'Allier Auvergne basket
6 Andrew Albicy (178-G-90) of Paris-Levallois
7 Bryson Pope (196-G-90)
8 Paul Lacombe (194-G-90) of Adecco ASVEL Lyon-Villeurbanne
9 Nicolas Lang (196-G-90) of ES Chalon-Sur-Saone
10
Alexis Tanghe (207-F/C-90) of JDA Dijon Bourgogne
11 Landing Sane (207-C-90) of Centre Federal du Basket-Ball
12 Christophe Leonard (199-F-90) of Cholet Basket
13 Tanguy Ramassamy (203-C-90) of Elan Bearnais Pau-Lacq-Orthez
14 Yohann Jacques (204-F-90) of Sluc Nancy Basket Pro
15 Miguel Buval (206-C-90) of Elan Bearnais Pau-Lacq-Orthez
Head Coach: Richard Billant


  Germany  
#s#
TheiligTheilig
Theilig
MonninghoffMonninghoff
Monninghoff
BarthelBarthel
Barthel
LeithnerLeithner
Leithner
NeumannNeumann
Neumann
#e#6
4 Falko Theilig (180-G-92) of VfB 1900 Giessen Pointers
5 Ole Wendt (190-G-92) of Benslips Baskets Salzkotten
6 Konstantin Klein (185-G-91) of ALBA Berlin II
7 Mathis Monninghoff (198-G-92) of TSV Leverkusen
8 Anthony Canty (182-G-91) of BSG Bremerhaven
9 Sebastian Koch (202-G-91) of High School (USA)
10 Harald Debelka (191-G-91) of Proveo Merlins Crailsheim
11 Danilo Barthel (205-F-91) of USC Heidelberg
12 Daniel Leithner (200-F-91) of TSV Troester Breitenguessbach
13 Justin Raffington (202-F-91) of Erdgas Ehingen/Urspringschule
14 Philipp Neumann (210-C-92) of Franken Hexer
15 Friedrich Lotze (205-C/F-91) of ALBA Berlin
Head Coach Kay Blumel
Assistant Coach Mladen Drijencic

  Greece  
Greek U18 National Team 2009

#s#
Ioannis Angelopoulos
Angelopoulos
Ioannis Karathanasis
Karathanasis
Georgios Georgakis
Georgakis
Linos-Spyridon Chrysikopoulos
Chrysikopoulos
Andreas Kanonidis
Kanonidis
#e#6

4 Dionysios Kapiniaris (184-G-91) of Ilysiakos Athens
5 Dimitrios Katsivelis (194-G-91) of Mas Mantoulidis
6 Ioannis Angelopoulos (194-G-91) of Ilysiakos Athens
7 Anastasios Antonakis (204-C/F-92) of AEK Athens
8 Ioannis Karathanasis (200-F-91) of Panionios ON Telecoms Athens
9 Georgios Papapetrou (196-G-91) of Ilysiakos Athens
10 Georgios Georgakis (205-C-91) of Mas Mantoulidis
11 Linos-Spyridon Chrysikopoulos (205-F-92) of Aris Thessaloniki
12 Andreas Kanonidis (198-F-91) of Panionios ON Telecoms Athens
13 Spyridon Motsenigos (194-G/F-92)
14 Vasileios Kavvadas (203-F-91) of Ionikos Nikaias
15 Emmanouil Koukoulas (205-C-91) of Ilysiakos Athens
Head Coach: George Vlassopoulos
Assistant Coach: Dimitrios Avdalas


Greek U19 National Team 2009



#s#
Nikolaos Pappas
Pappas
Leonidas Kaselakis
Kaselakis
Kostas Papanikolaou
Papanikolaou
Vlantimir Giankovits
Giankovits
Konstantinos Sloukas
Sloukas
#e#6

4 Epameinondas Papantoniou (190-G-90) of Costa Cafe Marousi
5 Dimitrios Katsivelis (194-G-91) of Mas Mantoulidis
6 Ioannis Angelopoulos (194-G-91) of Ilysiakos Athens
7 Evangelos Mantzaris (190-G-90) of DASH Peristeri Athens
8 Ioannis Karathanasis (200-F-91) of Panionios ON Telecoms Athens
9 Kostas Papanikolaou (203-F/G-90) of Aris Thessaloniki
10 Georgios Georgakis (205-C-91) of Mas Mantoulidis
11 Konstantinos Sloukas (197-G-90) of Olympiakos S.F.P. Pireus
12 Vlantimir Giankovits (202-F-90) of Panionios ON Telecoms Athens
13
Nikolaos Pappas (194-G-90) of Real Madrid II (ESP)
14
Leonidas Kaselakis (201-C-90) of Ilysiakos Athens
15 Zisis Sarikopoulos (213-C-90) of Ohio State University (USA)
Head Coach: George Vlassopoulos


  Israel  
#s#
DotanDotan
Dotan
TishmanTishman
Tishman
HavkinHavkin
Havkin
TamirTamir
Tamir
BouchmanBouchman
Bouchman
#e#6
4 Karam Mashour (196-F-91)
5 Guy Dotan (178-G-91) of Hapoel Migdal Jerusalem
6 Eitan Rotemberg (196-F-91)
7 Gal Halamish (193-F-91) of Baitar Benyamina
8 David Shamriz (192-G-91) of Ironi Kfar Hamaccabia Ramat Gan
9 Sean Labanowski (198-F-92)
10 Nimrod Tishman (195-G-91) of Maccabi Electra Tel-Aviv
11 Tom Havkin (198-G-91)

12 Bar Timor (189-G-92)
13 Gay Lavie (188-G-92)
14 Daniel Tamir (206-C-91) of Hapoel Migdal Jerusalem
15 Carmel Bouchman (205-F-91) of Maccabi Electra Tel-Aviv
Head Coach Danny Franco (agency: Avi Zilberman )
Assistant Coaches Nadav Zilberstein , Yaniv Burger

  Italy  
#s#
De NicolaoDe Nicolao
De Nicolao
FontecchioFontecchio
Fontecchio
MoraschiniMoraschini
Moraschini
IannuzziIannuzzi
Iannuzzi
Baldi RossiBaldi Rossi
Baldi Rossi
#e#6
4 Andrea De Nicolao (185-G-91) of Benetton Treviso
5 Marco Spanghero (185-G-91) of Acegasaps Trieste
6 Antonio Iannuzzi (207-F/C-91) of Montepaschi Siena
7 Luca Fontecchio (202-F-91) of La Fortezza Bologna
8 Filippo Baldi Rossi (207-C-91) of La Fortezza Bologna
9 Riccardo Moraschini (195-G-91) of La Fortezza Bologna
10 Marco Contento (180-G-91) of Snaidero Udine
11 Fabio Mian (195-F-92) of Cimberio Varese
12 Achille Polonara (202-F-91) of Banca Tercas Teramo
13 Michele Vitali (194-G-91) of La Fortezza Bologna
14 Giovanni Pini (200-F/C-92) of Trenkwalder Reggio Emilia
15 Marco Maganza (205-F/C-91) of Snaidero Udine
Head Coach: Alessandro Ramagli
Assistant Coaches: Massimo Galli , Roberto Rocca

  Latvia  
#s#
Nauris Miezis
Miezis
Ugis Pinete
Pinete
Ernijs Ansons
Ansons
Artjoms Butjankovs
Butjankovs
Martins Meiers
Meiers
#e#6
4 Nauris Miezis (192-G-91)
5 Klavs Freimanis (202-F-91) of BK VEF Riga
6 Ugis Pinete (194-F-91) of Ventspils augstskola
7 Andris Misters (192-G-92)
8 Janis Antrops (193-G-91) of Ogre/LDz
9 Ernijs Ansons (191-G/F-91) of VEF Riga
10 Armands Osins (192-G-91) of BK Keizarmezs Riga
11 Harijs Rubenis (199-F-91) of BK Keizarmezs Riga
12 Artjoms Butjankovs (201-C-91) of BK ASK/Juniors Riga
13 Ervins Jonats (198-F-91)
14 Martins Meiers (202-C-91) of Jurmalas Sports / Fenikss (206-C-91)
15 Viktors Iljins (208-C-91) of Valmiera U21 team
Head Coach Janis Rimbenieks
Assistant Coaches Janis Vitols , Janis Laksa

  Lithuania  
Lithuanian U18 National Team 2009

#s#
NazarovasNazarovas
Nazarovas
KulvietisKulvietis
Kulvietis
ValanciunasValanciunas
Valanciunas
KadzeviciusKadzevicius
Kadzevicius
MatulionisMatulionis
Matulionis
#e#6
4 Deividas Nazarovas (195-G-91) of Perlas Vilnius
5 Ovidijus Varanauskas (186-G-91) of Lietuvos Rytas Vilnius
6 Evaldas Aniulis (186-G-92) of KK Akademija Vilnius
7 Gilvydas Biruta (200-F-91)
8 Saulius Kulvietis (204-F-91) of KKM-Aisciai Kauno
9 Domantas Pipiras (201-F-91) of Perlas Vilnius
10 Jonas Valanciunas (211-C-92) of Perlas Vilnius
11 Mantas Kadzevicius (193-G-91) of B.C. Zalgiris Kaunas
12 Augustas Peciukevicius (190-G-91) of B.C. Zalgiris Kaunas
13 Osvaldas Matulionis (199-F-91) of B.C. Zalgiris Kaunas
14 Vytenis Cizauskas (189-G-92) of B.C. Zalgiris Kaunas
15 Giedrius Staniulis (205-C/F-91) of KKM-Aisciai Kauno
Head Coach: Marius Linartas
Assistant Coaches: Julius Pranevicius , Aurimas Jasilionis

Lithuanian U19 National Team 2009



#s#
Gediminas Orelikas
Orelikas
Donatas Motiejunas
Motiejunas
Dovydas Redikas
Redikas
Vytenis Cizauskas
Cizauskas
Adomas Drungilas
Drungilas
#e#6
4 Rokas Jukonis (200-G-90) of KK Akademija Vilnius
5 Dovydas Redikas (193-G-92) of KK Akademija Vilnius
6 Matas Sapiega (180-G-90) of Zalgiris-Sabonio Kaunas
7 Gediminas Bertasius (196-F-90) of KK Akademija Vilnius
8 Rokas Simkevicius (190-G) of Nafta/Univer./Laivite Klaipeda
9 Tautvydas Slezas (207-C-90) of Perlas Vilnius
10 Eimantas Bendzius (203-F-90) of Perlas Vilnius
11 Donatas Motiejunas (213-C-90) of Benetton Treviso (ITA)
12
Gediminas Orelikas (200-G/F-90) of Meresta Pakruojis
13
Vytenis Cizauskas (189-G-92) of B.C. Zalgiris Kaunas
14 Tadas Padegimas (201-F-90) of Aisciai Kaunas
15 Adomas Drungilas (203-C-90) of BC Kaunas Triobet
Head Coach: Vitoldas Masalskis

  Russia  
#s#
PlotnikovPlotnikov
Plotnikov
ShamovShamov
Shamov
LazarevLazarev
Lazarev
AntipovAntipov
Antipov
ShavkunovShavkunov
Shavkunov
#e#6
4 Nikita Balashov (203-F-91) of Dynamo Moscow U23
5 Gleb Plotnikov (192-G-91)
6 Ivan Shamov (190-G-91) of CSKA Moscow

7 Pavel Shavkunov (185-G-91) of Dynamo Moscow U23
8 Alexander Knyazyuk (195-F/G-91) of Spartak St.Petersburg
9 Bendzhamin Dudu (199-F-91) of Lobnya Moscow Region
10 Dmitry Kulagin (195-G-92) of CSKA Moscow
11 Nikita Barinov (202-F-91) of CSKA Moscow
12 Mikhail Nabotov (202-C-91) of CSKA Moscow
13 Alexander Burtsev (195-G-91) of Triumph Lyubertsy U23
14 Ivan Lazarev (205-C-91) of Dynamo Moscow U23
15 Pavel Antipov (204-F-91) of CSK VVS Samara

Head Coach Mihail Soloviev
Assistant Coach Sergey Khrebtov

  Slovenia  
#s#
Nikolic SmrdeljNikolic Smrdelj
Nikolic Smrdelj
MuricMuric
Muric
CebasekCebasek
Cebasek
SpanSpan
Span
BudaBuda
Buda
#e#6
4 Mitja Nikolic Smrdelj (201-F-91) of Geoplin Slovan Ljubljana
5 Klemen Panic (180-G-91) of Geoplin Slovan Ljubljana
6 Jaka Brodnik (203-F-92) of Luka Koper
7 Tadej Ferme (187-G-91) of Alpos Sentjur
8 Edo Muric (202-F-91) of TCG Mercator Skofja Loka
9 Sven Malus (194-F-91)
10 Jakob Cebasek (198-G/F-91) of Parklji Bezigrad
11 Tine Horvat (184-G-91) of CPG Nova Gorica
12 Pajic Marko (192-F-92) of Geoplin Slovan Ljubljana
13 Jan Span (187-G-92) of Litija
14 Jure Besedic (205-F/C-92) of Helios Domzale
15 Nejc Buda (210-C-91) of Union Olimpija Ljubljana
Head Coach Dalibor Damjanovic
Assistant Coaches Tomo Oresnik , Mirko Jurjavcic


  Serbia  
#s#
AndjusicAndjusic
Andjusic
RadosavljevicRadosavljevic
Radosavljevic
RondovicRondovic
Rondovic
DjekicDjekic
Djekic
MusliMusli
Musli
#e#6
4 Nemanja Jaramaz (198-G-91) of Partizan MT Beograd
5 Aleksandar Ponjavic (198-G-91) of FMP Zeleznik Beograd
6 Petar Torlak (-91) of KK Beovuk 72 Beograd
7 Milos Tripkovic (197-G-91) of KK Hemofarm Stada Vrsac
8 Nikola Vukasovic (190-G-91) of FMP II Beograd
9 Milic Blagojevic (200-G/F-91) of Mega Hypo Leasing Beograd
10 Danilo Andjusic (190-G-91) of KK Vojvodina
11 Lazar Radosavljevic (201-F-91) of Crvena Zvezda 2nd team
12 Nemanja Besovic (218-C-92) of Partizan MT Beograd
13 Nikola Rondovic (205-F-91) of Crvena Zvezda 2nd team
14 Branislav Djekic (205-F/C-91) of FMP Zeleznik Beograd
15 Dejan Musli (214-C-91) of FMP Zeleznik Beograd
Head Coach: Vladimir Jovanovic
Assistant Coach: Jovan Popovic


  Turkey  
#s#
EdgeEdge
Edge
MutafMutaf
Mutaf
YukselYuksel
Yuksel
AldemirAldemir
Aldemir
KanterKanter
Kanter
#e#6
4 Firat Toz (188-G-91) of Tofas Bursa
5 Cenk Sekeroglu (198-C-91) of Genc Banvitliler
6 Kevin Kaspar (180-G-92) of FMV Isikspor Istanbul
7 Safak Edge (185-G-92) of Genc Banvitliler
8 Pertev Onguner (192-G-91) of Genc Telekom
9 Ridvan Caliskan (190-G-91)
10 Can M. Mutaf (193-G-91) of Fenerbahce Ulker Istanbul
11 Burak Yuksel (204-F-92) of Pertevniyal Istanbul
12 Furkan Aldemir (205-F-91) of Pinar Karsiyaka SK Izmir
13 Murat Erensoy (198-F-91) of Pertevniyal Istanbul
14 Enes Kanter (206-C-92) of Fenerbahce Ulker Istanbul
15 Aydin Okcu (203-F-91) of Fenerbahce Ulker Istanbul
Head Coach: Mustafa Derin


  Ukraine  
#s#
DzyubaDzyuba
Dzyuba
LypovyyLypovyy
Lypovyy
GumennyyGumennyy
Gumennyy
BobrovBobrov
Bobrov
SandulSandul
Sandul
#e#6
4 Sergii Galynin (182-G-91)
5 Gennadiy Dzyuba (193-G-91) of MBC Mykolaiv
6 Oleksandr Prokopenko (186-G-92)
7 Oleksandr Lypovyy (200-G-91) of BC Kyiv
8 Andriy Lebedintsev (186-G-91) of Union Olimpija Ljubljana (SLO)
9 Anatoliy Gumennyy (190-F-91)
10 Dmytro Marchenko (202-F-92) of BC Kyiv
11 V'Yacheslav Bobrov (202-F-92)
12 Roman Virastiuk (204-C-92)
13 Kostyantyn Anikiyenko (214-C-92)
14 Oleksandr Kushnirov (205-C-92)
15 Maksym Sandul (207-C-91) of BC Kyiv
Head Coach Oleg Ruban
Assistant Coaches Vitaliy Cherniy , Vadym Gladun

  Austria  
#s#
Anton Maresch
Maresch
Romed Vieider
Vieider
Thomas Klepeisz
Klepeisz
Mathias Gunka
Gunka
Carlos Novas Mateo
Mateo
#e#6

4 Claudio Vancura (180-G-92) of Danube City Timberwolves
5 Anton Maresch (191-G-91) of UBSC PBS Graz
6 Daniel Friedrich (178-G-92) of BasketClubs Vienna
7 Florian Pocksteiner (186-G-91) of BasketClubs Vienna
8 Romed Vieider (196-F-91) of Kapfenberg Bulls
9 Ferdinand Saukel (196-F-92) of Danube City Timberwolves
10 Thomas Klepeisz (185-G-91) of UBC okoStadt Gussing Knights
11 Erik Fruhwirth (-91) of Oberwart Gunners
12 Lukas Alexnader Trappl (190-G-91) of Danube City Timberwolves
13 Mathias Gunka (205-F/C-91) of BasketClubs Vienna
14
Carlos Novas Mateo (197-F-92) of Franken Hexer (GER)
15 David Kern (198-G/F-91) of ABC Lions Dornbirn

  Belgium  
#s#
DonkorDonkor
Donkor
MorayMoray
Moray
GilletGillet
Gillet
RademakersRademakers
Rademakers
SteinbachSteinbach
Steinbach
#e#6
4 Terry Deroover (180-G-91) of Atomia Brussels Jeunes
5 Arne Steinbach (180-G-92) of Bent Schoenen Waregem
6 Lionel Loris (185-G-91) of Atomia Brussels Jeunes
7 Kjell Devacht (186-G-91) of Melco Ieper
8 Dennis Donkor (194-G/F-91) of Antwerp Diamond Giants
9 Yannick Moray (198-F-91) of Essor Charleroi
10 Amaury Marion (195-F-91) of Atomia Brussels Jeunes
11 Amaury Gorgemans (208-C-92)
12 Pierre-Antoine Gillet (200-G-91) of Belgacom Liege Basket
13 Maarten Rademakers (205-C-91)
14 Yannick Desiron (204-C-92) of Sint-Jan Basket Antwerpen
15 Brett Hartshorne (197-C-92) of Mechelen
Head Coach: Frederic Wilmot
Assistant Coach: Wim Meiresonne

  Bosnia  
#s#
GajicGajic
Gajic
MaksimovicMaksimovic
Maksimovic
DemicDemic
Demic
BuzaBuza
Buza
BegagicBegagic
Begagic
#e#6
4 Nikola Gajic (195-G-91)
5 Nebojsa Maksimovic (185-G-92) of Findo
6 Josip Gunjaca (196-G-91) of KK Livno
7 Obrad Vukovic (192-G-91) of KK Mladost 76 Gacko
8 Aleksandar Radukic (205-F-91) of Radivoje Korac Banja Luka
9 Ali Demic (202-G-91) of Play Off Ipsa Sarajevo
10 Nermin Buza (206-F/C-91) of Play Off Ipsa Sarajevo
11 Dino Begagic (193-G-92) of Pleter (CRO)
12 Rusmir Grosic (204-F-91) of KK Student Tuzla
13 Haris Canic (195-F-91) of Sloboda Dita II
14 Dario Crnalic (203-F-91) of Borac Nektar Banja Luka
15 Boris Hadzimuratovic (204-F-91)
Head Coach: Ivan Velic

  Belarus  
#s#
HancharonakHancharonak
Hancharonak
IhnatchykIhnatchyk
Ihnatchyk
HrumiantsauHrumiantsau
Hrumiantsau
AusepianAusepian
Ausepian
LiutychLiutych
Liutych
#e#6
4 Andrei Tsyvinski (199-G-91)
5 Mikalai Salauyou (190-G-91)
6 Uladzimir Krysevich (208-C-91)
7 Siarhei Hancharonak (205-C-91)
8 Maksim Dabravolski (195-G-91)
9 Andrei Navoichyk (199-G-91)
10 Valiantsin Ihnatchyk (192-G-91)
11 Aliaksandr Hrumiantsau (206-F-91)
12 Yaraslau Kurapau (199-F-91)
13 Aliaksei Kachan (186-G-91)
14 Viktar Ausepian (205-F-91)
15 Vitali Liutych (197-G-92)
Head Coach: Aliaksandr Barysau
Assistant Coach: Valery Vauleu

  Denmark  
#s#
HaddadHaddad
Haddad
GillingGilling
Gilling
BakBak
Bak
LaerkeLaerke
Laerke
BergstedtBergstedt
Bergstedt
#e#6
4 Adam Haddad (195-F-92)
5 Niels Andreasen (191-G-92)
6 Philip Christiansen (192-F-91) of Falcon
7 Teodor Lien-Iversen (191-G-91) of Aabyhoj IF
8 Jonathan Gilling (200-F-91) of Horsholm 79ers
9 Alexander Bak (194-F-91) of Horsholm 79ers
10 Tue Nielsen (200-F-92) of Virum
11 Thomas Laerke (193-F-91) of Falcon
12 Jonas Buchholdt (200-F/G-91) of Horsholm 79ers
13 Andreas Amundsen (194-G-92) of Falcon
14 Christoffer Fugmann (212-C-92) of Virum
15 Jonas Bergstedt (207-C-91) of Horsholm 79ers
Head Coach: Roberto Velosa
Assistant Coach: Tommy Nielsen


  United Kingdom  
#s#
ManghumManghum
Manghum
HoughtonHoughton
Houghton
NoelNoel
Noel
MartinMartin
Martin
RichardsRichards
Richards
#e#6
4 Rema Lascelles (197-G-92) of Derby Trailblazers
5 Michael Manghum (185-G-91) of Derby Trailblazers
6 Thomas Pereira (185-G-91) of Derby Trailblazers
7 Joshua Houghton (189-G-91) of Manchester Magic
8 Adam Thoseby (196-F/G-91) of Reading Rockets
9 Levi Noel (197-G-91) of London Leopards
10 Daniel Stewart James (196-F-91) of City of Sheffield Arrows
11 William Hall (201-G-91) of Sheffield Sharks
12 Ryan Martin (210-F-91) of Hackney White Heat
13 Grant Fiorentinos (207-C-92)
14 Ryan Richards (210-F-91) of Dexia Mons-Hainaut (BEL)
15 Lee Goldsbrough (205-F-91) of Manchester Magic
Head Coach: Andre Alleyne
Assistant Coach: Tim Lascelles


  Estonia  
#s#
KarnerKarner
Karner
VeidemanVeideman
Veideman
SooSoo
Soo
PuidetPuidet
Puidet
RaapRaap
Raap
#e#6
4 Rain Karner (184-G-91) of KK Parnu/Catwees
5 Martin Limberg (197-F-91) of SK Kuremaa
6 Rain Veideman (192-G-91) of SK Kuremaa
7 Sven Kaldre (195-G-91) of SK Kuremaa
8 Janar Soo (195-G/F-91) of KK Parnu/Catwees
9 Madis Parn (194-F-91) of SK Kuremaa
10 Jaan Puidet (192-G-92) of SK Kuremaa
11 Sixten Tomingas (189-G-91) of SK Kuremaa
12 Martin Dorbek (189-G-91) of SK Kuremaa
13 Joonas Vaino (202-F-92) of BC Rakvere Tarvas
14 Rannar Raap (187-G-92) of KK Parnu/Catwees
15 Raul Liivrand (203-C-91) of SK Kuremaa
Head Coach: Indrek Ruut


  Finland  
#s#
VaenerbergVaenerberg
Vaenerberg
NikkarinenNikkarinen
Nikkarinen
CatoCato
Cato
LindbomLindbom
Lindbom
VanttajaVanttaja
Vanttaja
#e#6
4 Villematti Kopio (180-G-92) of Tapiolan Honka
5 Alex Vaenerberg (183-G-92) of Pyrinto Tampere
6 Antto Nikkarinen (185-G-91) of Honka Espoo Playboys
7 Joel Heinikoski (185-G-92) of Torpan Pojat Helsinki
9 Juho Helenius (195-F-91) of Tapiolan Honka
10 Lauri Toivonen (200-G/F-91) of Honka Espoo Playboys
11 Kilian Cato (201-F-92) of Tapiolan Honka
12 Markus Molenius (201-F-92) of Forssan Koripojat
13 Carl Lindbom (204-F-91) of Honka Espoo Playboys
14 Jouni Vanttaja (210-F-91) of Honka Espoo Playboys
15 Mikael Sandberg (210-C-91) of Torpan Pojat Helsinki
Head Coach: Ari Tammivaara
Assistant Coaches: Ilpo Rantanen , Mikko Larkas

  Georgia  
#s#
ChikviladzeChikviladze
Chikviladze
TavartkiladzeTavartkiladze
Tavartkladze
BokolishviliBokolishvili
Bokolishvili
TenieshviliTenieshvili
Tenieshvili
DvalishviliDvalishvili
Dvalishvili
#e#6
4 Givi Bakradze (185-G-91) of KORIKOBRAT (FIN)
5 Duda Sanadze (194-F-92)
6 Beqa Chikviladze (195-G-91) of Marin Peixegalego (ESP)
7 Akaki Lomouri (196-F-91)
8 Tariel Tavartkladze (193-G-91) of Batumi
(GEO)
9 David Ioseliani (207-F-91)
10 Merab Bokolishvili (198-G/F-92) of GSAU Tbilisi
(GEO)
11 Nodar Tenieshvili (197-F-92)
12 Beka Tchitchveishvili (197-G-92)
13 Goga Javakhshvili (200-C-92)
14 Akaki Dvalishvili (206-C-91) of Energy Invest Rustavi (GEO)
15 Levan Sulaberidze (208-C-91)

Head Coach: Mikheil Kobeshavidze
Assistant Coach:Kakha Shengelia

  Hungary  
#s#
BajalinovBajalinov
Bajalinov
EilingsfeldEilingsfeld
Eilingsfeld
LakosaLakosa
Lakosa
MoravcsikMoravcsik
Moravcsik
LepsenyiLepsenyi
Lepsenyi
#e#6
4 Kristof Bajalinov (183-G/F-91) of Debreceni Egyetem 2nd team
5 Janos Eilingsfeld (198-F/C-91) of PVSK Panthers Pecs
6 Gergely Kovacs (192-G-91)
7 Zsolt Lakosa (190-G-91) of Univer KSE
8 Aron Moravcsik (186-G-91) of ELITE Basket Torokbalint
9 Balazs Csempesz (184-G-91) of Marso-Vagep NYKK
10 Adam Hajer (189-G/F-91)
11 Norbert Timko (210-C/F-92) of Regal FC Barcelona (ESP)
12 Adam Csernak (198-F-91)
13 Bence Bodor (204-F-92) of Zalakeramia-ZTE KK
14 Adam Lepsenyi (205-C/F-91) of PVSK Panthers Pecs
15 Bence Biro (200-F/C-91) of Kaposvari KK
Head Coach: Zsolt Lakosa
Assistant Coach: Bulcsu Sarosi


  Iceland  
#s#
TomassonTomasson
Tomasson
SteinarssonSteinarsson
Steinarsson
OskarssonOskarsson
Oskarsson
PalssonPalsson
Palsson
ThorarinssonThorarinsson
Thorarinsson
#e#6
4 Tomas Tomasson (190-G-91) of Fjolnir
5 Ragnar Nathanaelsson (218-C-91) of Hamar
6 Thorgrimur Bjornsson (200-C-91) of Valur Reykjavik
7 Trausti Eiriksson (207-F-91) of U.M.F. Skallagrimur Borganes
8 Aegir Steinarsson (182-G-91) of Fjolnir
9 Haukur Oskarsson (195-G-91) of Haukar
10 Arnar Petursson (178-G-91) of UMFH
11 Dadi Gretarsson (185-G-91) of IR Reykjavik
12 Bjorn Bjornsson (196-G/F-92) of Fjolnir
13 Haukur Palsson (197-F-92) of A.S. Stella Azzurra (ITA)
14 Arnthor Gudmundsson (187-G-91) of Fjolnir
15 Sigudur Thorarinsson (200-C-91) of U.M.F. Skallagrimur Borganes
Head Coach: Ingi Thor Steinthorsson


  Montenegro  
#s#
LjujicLjujic
Ljujic
DukanovicDukanovic
Dukanovic
LoncovicLoncovic
Loncovic
DubljevicDubljevic
Dubljevic
RadovicRadovic
Radovic
#e#6
4 Mladen Novakovic (203-F-92) of BC Buducnost Podgorica
5 Stevan Lazovic (183-G-91) of Chimica D'Agostino Bari (ITA)
6 Ognjen Scepanovic (196-G-91) of KK Mornar Basket Bar
7 Stefan Djordan (185-G-92) of BC Buducnost Podgorica
8 Aleksandar Dobrovic (196-F-91) of KK Mornar Bar II
9 Nikola Ljujic (202-F-91) of Buducnost II Podgorica
10 Milutin Dukanovic (188-G-91) of KK Lovcen Cetinje
11 Milos Kuveljic (196-G/F-91) of KK Ibon Niksic
12 Nemanja Djurisic (202-F-92) of BC Buducnost Podgorica
13 Marko Loncovic (200-F/C-91) of KK Crvena Zvezda Beograd (SRB)
14 Bojan Dubljevic (205-C-91) of KK Ibon Niksic
15 Nemanja Radovic (206-F/C-91) of KK Mornar Basket Bar

Head Coach: Miodrag Kadija
Assistant Coach: Ranko Carapic


  Holland  
#s#
FluksFluks
Fluks
van Vugtvan Vugt
van Vugt
SlagterSlagter
Slagter
PadbergPadberg
Padberg
Van SchaikVan Schaik
Van Schaik
#e#6
4 Paul Fluks (179-G-91)
5 Leon Anthony Williams (183-G-91)
6 Sander de Roos (195-F-91) of GasTerra Flames Groningen
7 Jeffrey Touw (190-F-91)
8 Jur Schroder (203-C-91)
9 Jeroen van Vugt (192-G-91) of Eiffel Towers Den Bosch
10 Stefan Mulder (194-F-91)
11 Gian Slagter (192-F-91)
12 Quincy Treffers (200-F-91) of BluestreamSeals Den Helder
13 Dimeo Van Der Horst (195-G/F-91) of EclipseJet-MyGuide Amsterdam
14 Joost Padberg (202-F/C-91) of Eiffel Towers Den Bosch
15 Max Van Schaik (199-F-91) of DKV Joventut Badalona (ESP)
Head Coach Tyronne Marioneaux
Assistant Coach Peter Meurs

  Poland  
#s#
DziembaDziemba
Dziemba
MagnuszewskiMagnuszewski
Magnuszewski
SzymanskiSzymanski
Szymanski
SokolowskiSokolowski
Sokolowski
FrasFras
Fras
#e#6
4 Michal Kwiatkowski (190-G-92) of OSSM PZKosz Warszawa
5 Marek Szumelda-Krzycki (191-G-91) of Tempcold AZS Politechnika Warszawa
6 Mateusz Dziemba (188-G-92)
7 Robert Magnuszewski (195-F-91) of Energa Czarni Slupsk
8 Wojciech Leszczynski (187-G-92) of OSSM Wroclaw
9 Hubert Wierzbicki (195-F-91) of ISS Sportino Inowroclaw
10 Sebastian Szymanski (186-G-91) of PGE Turow Zgorzelec
11 Michal Sokolowski (190-G-92)
12 Dariusz Wyka (206-C-91) of Sokol Znicz Jaroslaw
13 Kacper Stalicki (194-F-92) of KS Pogon Prudnik
14 Jakub Parzenski (209-C-91) of Slask II Wroclaw
15 Wojciech Fras (203-F-91) of TS Wisla Krakow
Head Coach: Robert Jakubiak
Assistant Coach: Piotr Bakun

  Portugal  
#s#
AzevedoAzevedo
Azevedo
FerreirinhoFerreirinho
Ferreirinho
RodriguesRodrigues
Rodrigues
TorrieTorrie
Torrie
QueirozQueiroz
Queiroz
#e#6
4 Daniel Coelho (180-G-92)
5 Paulo Santos (187-G-91)
6 Renato Azevedo (186-F-91)
7 Carlos Ferreirinho (200-F-91)
8 Rafael Wildner (202-C-92)
9 Miguel Rodrigues (182-G-91)
10 Edgar Ribeiro (180-G-91)
11 Eduardo Guimaraes (185-G-92)
12 Joao Costa (195-C-91)
13 Vitor Felix (187-G-91)
14 Joao Torrie (200-C-91)
15 Miguel Queiroz (201-F-91) of Barreirense/Unilogos
Head Coach: Mario Barros
Assistant Coach: Ivan Kostourkov


  Romania  
#s#
AktasAktas
Aktas
TothToth
Toth
CrainicCrainic
Crainic
ParlogParlog
Parlog
TibirnaTibirna
Tibirna
#e#6
4 Catalin Petrisor (182-G-92)
5 Baris Aktas (194-F-91)
6 Vlad Corpodean (197-F-91)
7 Ciprian Telinoiu (183-G-91)
8 Ovidiu Mogosanu (185-G-92)
9 Dan Ioan (196-F-91)
10 Zoran Milencovici (185-G-91)
11 Aurelian Toth (210-C-92)
12 Octavian Crainic (201-C-92)
13 George Chirof (200-C-91)
14 Iosif Parlog (194-F-92)
15 Bogdan Tibirna (207-C-91)
Head Coach: Christian Achim
Assistant Coach: Mihai Petrut


  Switzerland  
#s#
KazadiKazadi
Kazadi
FridelFridel
Fridel
SavoySavoy
Savoy
DubasDubas
Dubas
PetkovicPetkovic
Petkovic
#e#6
4 Jonathan Kazadi (195-G-91) of Benetton Fribourg Olympic
5 Jeremy Jaunin (170-G-91) of Colas Bernex Basket
6 Federico Fridel (196-F-91) of SAM Basket Massagno
7 Stefan Petkovic (187-G-92) of Benetton Fribourg Olympic
8 Bijanu Kashama (194-F-91)
9 Brian Savoy (191-G-92) of Benetton Fribourg Olympic
10 Jonathan Dubas (202-F/C-91) of Vevey Riviera Basket
11 Dario Koludrovic (194-F-92) of BC Lugano Tigers
12 Milos Bozovic (199-F-92) of Academie Fribourg Olympic
13 Gardner Louissaint (196-F-91) of Besancon Basket Comte Doubs (FRA)
14 Zoran Zivanovic (203-C-92) of BC Infina Korac Zurich
15 Jin Mark Gyorgy (201-F-91) of Poly-Rapid Zurich Wildcats
Head Coach: Gianluca Barilari
Assistant Coach: Jan Andrey


  Slovakia  
#s#
NemcokNemcok
Nemcok
MrvisMrvis
Mrvis
FlorisFloris
Floris
MoravekMoravek
Moravek
GrznarGrznar
Grznar
#e#6
4 Tomas Nemcok (185-G-91) of Basket Levice
5 Andrej Slavik (198-C-92)
6 Jakub Soltes (193-F-91)
7 Viktor Fulka (196-F-91)
8 Matej Ondrejka (195-G-91) of BK Dolny Kubin
9 Tomas Mrvis (193-G-91) of MBK Handlova
10 Michal Rosival (190-G-91)
11 Matus Kopf (191-F-91)
12 Jakub Kozubik (187-F-91)
13 Martin Floris (195-F-91)
14 Jaroslav Moravek (198-F-92)
15 Richard Grznar (187-G-91) of AB Cosmetics Pezinok
Head Coach: Josek Istok
Assistant Coach: Andrej Luksanec


  Sweden  
#s#
PersonPerson
Person
HamptonHampton
Hampton
CzerapowiczCzerapowicz
Czerapowicz
PerssonPersson
Persson
LindqvistLindqvist
Lindqvist
#e#6
4 Andreas Person (188-G-91) of Uppsala Basket
5 Viktor Gaddefors (199-F-92) of KFUM Uppsala
6 Stefan Nguyen (189-G-92) of Lulea BG
7 Pierre Hampton (198-F-91) of KFUM Uppsala
8 Christopher Czerapowicz (197-F-91) of Sanda Basket
9 Daniel Persson (198-G-91) of S:t Helena Basket
10 Plaisir Mukoko (190-F-91) of BG Fryshuset Stockholm
11 Carl Engstrom (213-C-91)
12 Jonathan Larsson (188-G-91) of Lulea BG
13 Lukas Winegarner (204-F-91) of Talje BK
14 Alexander Lindqvist (202-F-91) of Solna Vikings
15 Sebastian Norman (204-C-92) of KFUM Uppsala
Head Coach: David Leman
Assistant Coach: Olle Lunden

Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.