Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Upcoming Events
Oct 21: POR: Proliga starts
Nov 26: MLT: Division 1 starts
Jun 30: Tarragona (ESP): Mediterranean Games starts

  1979-1980     Other seasons     1981-1982  



EUROPEAN CHAMPIONS CUP 1980-1981


Maccabi 1980-81

Final: Maccabi Elite - Sinudyne Bologna 80-79 (Hall Rhenus in Strasbourg, France on March 26, 1981)

Winner: Maccabi Tel Aviv (Israel): Aulcie Perry, Mickey Berkowitz, Jim Boatwright, Lou Silver, Earl Williams, Motti Aroesti, Shuki Schwartz, Shmuel Zysman, Moshe Hershkowitz, Hanan Keren, Hanan Dobrish, Amnon Garah (Coach: Rudy D'Amico)

Runner-up: Virtus Sinudyne Bologna (Italy): Marco Bonamico, Jim McMillan, Marcos Leite "Marquinhos", Renato Villalta, Piero Valenti, Carlo Caglieris, Pietro Generali, Francesco Cantamessi, Mario Martini, Mario Porto, Marco Tirel, Ferdinando Possemato, Augusto Binelli, Augusto Conti (Coach: Ettore Zuccheri / Renzo Ranuzzi / Aleksandar Nikolić)

Third: Nashua EBBC Den Bosch (Netherlands): Kees Akerboom, Dan Cramer, Al Faber, Tom Barker, Jan Dekker, Charles Kirkland, Rob van Essen, Jelle Esveldt, Theo Kropman, Maurice Govers (Coach: Bill Sheridan)

Fourth: Bosna Sarajevo (Yugoslavia): Žarko Varajić, Ratko Radovanović, Sabahudin Bilalović, Sabit Hadžić, Predrag Benaček, Boro Vučević, Emir Mutapčić, Nihad Izić, Miroljub Mitrović, Ante Ðogić, Boško Bosiočić (Coach: Bogdan Tanjević)

Semifinal Group Stage
1. Sinudyne Bologna 7-3
2. Maccabi Elite 6-4
3. Nashua Den Bosch 5-5
4. Bosna 4-6
5. Real Madrid 4-6
6. CSKA Moscow 4-6

Quarterfinal Group Stage
Group A
1. Real Madrid 6-0
2. Viganello 3-3
3. Al-Zamalek 2-4
4. Porto 1-5
Group B
1. Maccabi Elite 4-2
2. Tours 3-3
3. Panathinaikos 3-3
4. Sutton & Crystal Palace 2-4
Group C
1. Bosna 5-1
2. Honved 4-2
3. Union Wien 3-3
4. Stevnsgade 0-6
Group D
1. Sinudyne Bologna 6-0
2. CSKA Sofia 2-4
3. Eczacıbası 2-4
4. Partizani Tirana 2-4
Group E
1. Nashua Den Bosch 5-1
2. Murray Edinburgh 4-2
3. Inter Slovnaft 3-3
4. Hageby 0-6
Group F
1. CSKA Moscow 6-0
2. Maes Pils Mechelen 3-3
3. Slask Wrocław 2-4
4. Pantterit 1-5



Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.