Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Upcoming Events
Oct 21: POR: Proliga starts
Nov 26: MLT: Division 1 starts
Jun 30: Tarragona (ESP): Mediterranean Games starts

  1991-1992     Other seasons     1993-1994  



EUROPEAN CUP 1992-1993


Final (March 16, Palazzetto dello sport Parco Ruffini, Turin): Efes Pilsen - Sato Aris 48-50

Winner: Aris Thessaloniki (Greece): Roy Tarpley, Panagiotis Giannakis, Mitchell Anderson, Michail Misunov, Dinos Angelidis, Vangelis Vourtzoumis, Georgios Gasparis, Vassilis Lipiridis, Memos Ioannou, Igor Moraitov, Theodosios Paralikas (Coach: Zvi Sherf)

Runner-up: Efes Pilsen Istanbul (Turkey): Petar Naumoski, Larry Richard, Ufuk Sarıca, Tamer Oyguç, Volkan Aydın, Taner Korucu, Oktay Öztürk, Gökhan Güney, Tarik Sariçoban (Coach: Aydın Örs)

Semifinalist: Natwest Zaragoza (Spain): Jeff Martin, John Turner, Alberto Angulo, Jose Angel Arcega, Fernando Arcega, Quique Andreu, Dani Alvarez, Fran Murcia, Santi Aldama, Lucio Angulo, Rogelio Legasa

Semifinalist: Hapoel Galil Elyon (Israel): Brad Leaf, Michael Gibson, Doron Sheffer, Andrew Kennedy, Steve Malović, Nir Matalon, Amir Muchtari, Amir Bino, Avner Yeor, Shai Dolinsky, Dror Colines

Semifinals
Hapoel Galil Elyon - Efes Pilsen 0-2
NatWest Zaragoza - Sato Aris 0-2

Automatically qualified to quarterfinal round: Slobodna Dalmacija Split
Quarter final round
Group A
1. Efes Pilsen 9-1
2. NatWest Zaragoza 7-3
3. Smelt Olimpija 5-5
4. CSKA Moscow 3-7
5. Hapoel Tel Aviv 3-7
6. ASK Brocēni 3-7
Group B
1. Sato Aris 9-1
2. Hapoel Galil Elyon 7-3
3. Slobodna Dalmacija Split 7-3
4. Benfica 4-6
5. Pitch Cholet 2-8
6. Budivelnyk 1-9

Third round
Wild card to participate in the European Cup for the Loser clubs* of the 1/16 finals of the 1992-93 FIBA European League.
*Smelt Olimpija, ASK Brocēni, Guildford Kings, Efes Pilsen, USK Prague, CSKA Moscow, Benfica, CSKA Sofia, Hapoel Tel Aviv, Śląsk Wrocław, NMKY Helsinki and Budivelnyk.
Smelt Olimpija - Pully 107-86 and 95-102
Pro-Specs Den Bosch - NatWest Zaragoza 79-73 and 88-95
ASK Brocēni - Guildford Kings 80-77 and 76-76
Efes Pilsen - Dinamo București 96-54 and 81-64
USK Prague - CSKA Moscow 96-113 and 89-108
Benfica - CSKA Sofia 111-83 and 84-80
Hapoel Tel Aviv - Honvéd 92-74 and 62-69
Stefanel Trieste .163-168 94-99-
Śląsk Wrocław .155-192 75-102-
Ovarense - Pitch Cholet 91-85 and 61-86
NMKY Helsinki - Budivelnyk 89-100 and 72-70

Second Round
Pantterit - Pully 77-91 and 105-112
Dinamo București - Spartak Subotica 2-0 and 2-0 (Spartak Subotica was drawn for the competition but was not allowed to compete due to UN embargo on FR Yugoslavia. Dinamo București went through with a walkover)
Slavia Sofia - Stefanel Trieste 71-75 and 53-101
TTL Bamberg - NatWest Zaragoza 66-69 and 51-81
Stroitel Samara - Pro-Specs Den Bosch 91-101 and 81-95
Honvéd - Korabel' Mykolaiv 108-76 and 94-96
Nasaş Gençlik - Ovarense 98-92 and 93-102
Atletas - Hapoel Galil Elyon 87-94 and 95-98
RTI Minsk - Sato Aris 59-117 and 70-107
T71 Dudelange - Pitch Cholet 53-114 and 45-92
Achilleas - Slobodna Dalmacija Split 90-86 and 70-86

First Round
Pantterit - Tinex Norik Medvode 99-85 and 91-90
Tallinna Asto - Dinamo București 86-85 and 86-93
Luxol Fitgar - Slavia Sofia 82-104 and 58-100
Möllersdorf Traiskirchen - TTL Bamberg 104-108 and 83-113
Bioveta Brno - Pro-Specs Den Bosch 73-101 and 62-88
Honvéd - Dinamo Tirana 103-47 and 115-62
Bobcat Gent - Nasaş Gençlik 78-81 and 74-80

Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.