Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Upcoming Events
Oct 21: POR: Proliga starts
Nov 26: MLT: Division 1 starts
Jun 30: Tarragona (ESP): Mediterranean Games starts

  1971-1972     Other seasons     1973-1974  



EUROPEAN CUP WINNERS CUP 1972-1973

Final (March 20, Alexandreio Melathron, Thessaloniki): Spartak Leningrad - Jugoplastika 77-62

Winner: Spartak Leningrad (USSR): Alexander Belov, Valeri Fjodorov, Yuri Shtukin, Leonid Ivanov, Yuri Pavlov, Alexander Bolshakov, Vladimir Yakovlev, Evgeni Volchkov, Ivan Dvorny, Sergei Kuznetsov, Andrei Makeev, Ivan Rozhin, Mikhail Silantev, Vladimir Arzamaskov (Coach: Vladimir Kondrashin)

Runner-up: Jugoplastika Split (Yugoslavia): Damir Šolman, Rato Tvrdić, Branko Macura, Mihajlo Manović, Duje Krstulović, Lovre Tvrdić, Zdenko Prug, Dražen Tvrdić, Mirko Grgin, Ivo Škarić, Mlađan Tudor, Zoran Grašo (Coach: Srđan Kalember)

Semifinals
Spartak Leningrad - Juventud Schweppes 95-64 and 57-54
Jugoplastika - Mobilquattro Milano 96-81 and 82-70

Second Round
Automatically qualified to the eighth finals: Spartak Leningrad
Śląsk Wrocław - Mobilquattro Milano 69-60 and 70-85
Olympiacos - Spartak ZJŠ Brno 87-94 and 74-76
Solna - Spartak Leningrad 67-115 and 64-104
Olympique Antibes - Juventud Schweppes 67-71 and 72-78
Gießen 46ers - Jugoplastika 84-99 and 82-92
Antwerpen - Steaua București 80-76 and 70-76

Quarterfinals
Group A
1. Spartak Leningrad 2-0
2. Mobilquattro Milano 1-1
3. Spartak ZJŠ Brno 0-2
Group B
1. Jugoplastika 2-0
2. Juventud Schweppes 1-1
3. Steaua București 0-2

First Round
Galatasaray - Śląsk Wrocław 55-73 and 66-79
Mobilquattro Milano - Union Neuchâtel 100-62 and 84-52
Raak Punch - Olympiacos 88-68 and 77-107
Spartak ZJŠ Brno - Mounier Wels 107-73 and 82-83
Solna - NMKY Helsinki 93-61 and 95-89
Csepel - Olympique Antibes 55-81 and 61-84
Sparta Bertrange - Juventud Schweppes 63-92 and 58-95
KR - Gießen 46ers 56-127 and 51-102
Levski-Spartak - Jugoplastika 70-65 and 71-79
Benfica - Antwerpen 86-83 and 80-120
Maccabi Ramat Gan - Steaua București 83-72 and 67-81

Prelimirary round
Vllaznia - Galatasaray 57-64 and 54-60
CMC - Mounier Wels 66-99 and 58-107
Sutton & Crystal Palace - Benfica 76-77 and 71-77

Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.