Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Upcoming Events
Oct 21: POR: Proliga starts
Nov 26: MLT: Division 1 starts
Jun 30: Tarragona (ESP): Mediterranean Games starts

  1996-1997     Other seasons     1998-1999  



KORAC CUP 1997-1998

Mash Verona are the winners of 1998 Korac Cup. They lost the first game at home by 6 points, but in Belgrad they beat Crvena Zvezda by 9.

Final

Game 1 (25/3/98):
Mash Verona (ITA) - Crvena Zvezda Beograd (YUG) 68-74
Mash: Iuzzolino 27, Brown 8, Keys 17, DallaVecchia 0, Boni 7, Jerichow 2, Gnad 2, Bullara 5
Crvena Zvezda: Rakocevic 17, Kuzmanovic 3, Topic 9, Popovic 14, Topalovic 2, Bolic 18, Stanojevic 7, Bencic 4, Miskovic

Game 2 (1/4/98): Crvena Zvezda Beograd (YUG) - Mash Verona (ITA) 64-73
Crvena Zvezda: Rakocevic 5, Topic 17, Kuzmanovic 6, Popovic 14, Topalovic, Perovic, Bencic 8, Stanojevic 6, Bolic 2, Miskovic 6
Verona: Iuzzolino 18, Brown 2, Keys 11, DallaVecchia 13, Boni 9, Bullara 12, Jerichow 2, Gnad 6

Winner: Scaligera Mash Verona (Italy): Mike Iuzzolino, Randolph Keys, Hansi Gnad, Myron Brown, Roberto Dalla Vecchia, Roberto Bullara, Joachim Jerichow, Alessandro Boni, Matteo Nobile, Giampiero Savio, Damiano Dalfini, Davide Tisato, Matteo Sacchetti, Mario Soave, Massimo Spezie (Coach: Andrea Mazzon)

Runner-up: Crvena Zvezda Belgrade (Yugoslavia): Milenko Topić, Igor Rakočević, Jovo Stanojević, Zlatko Bolić, Oliver Popović, Vladimir Kuzmanović, Željko Topalović, Vojkan Benčić, Dejan Mišković, Igor Perović, Danijel Milić (Coach: Vladislav Lučić)

Semifinalist: Virtus Calze Pompea Roma (Italy): Saša Obradović, Bill Edwards, Walter Magnifico, Davide Pessina, Fabrizio Ambrassa, Flavio Carera, Paolo Calbini, Alessandro Tonolli, Emiliano Busca, Saverio Coltellacci, Tommaso Plateo, Ruggero Fiasco, Davide Turiello, Massimiliano Pedone

Semifinalist: Cholet Basket (France): Micheal Ray Richardson, James Blackwell, Paul Fortier, Herman Henry, Cedric Miller, Giancarlo Marcaccini, Jean-Philippe Methelie, Aymeric Jeanneau, Stéphane Ostrowski, Jean-Marc Setier, Regis Boissie

Semifinals

Game 1 (4/3/97)
Crvena Zvezda Beograd (YUG) - Cholet Basket (FRA) 81-49
Mash Verona (ITA) - Calze Pompea Roma (ITA) 96-82
Verona: Iuzzolino 38, Brown 9, Keys 11, DallaVecchia 11, Boni 2, Jerichow 13, Gnad 9, Bullara 3
Roma: Obradovic 24, Calbini 5, Edwards 18, Magnifico 12, Tonolli 0, Busca 5, Ambrassa 0, Carera 14, Pessina 4

Game 2 (11/03/98)
Cholet Basket (FRA) - Crvena Zvezda Beograd (YUG) 96-74
Calze Pompea Roma (ITA) - Mash Verona (ITA) 72-70
Roma: Busca, Obradovic 19, Edwards 19, Pessina 14, Carera 3, Magnifico 13, Tonolli 1, Ambrassa 3, Calbini
Verona: Iuzzolino 24, Boni 2, Brown 8, DallaVecchia 2, Keys 8, Bullara 4, Jerichow 8, Gnad 14, Savio

1/4 Finals

Game 1 (11/2/98)
Crvena Zvezda Beograd (YUG) - Kombassan Konya (TUR) 81-66
Peristeri (GRE) - Mash Verona (ITA) 72-68
Peristeri: Gurovic 25, Henry 27, Jaric 7, Robinson 4
Mash: Iuzzolino 22, Brown 8, Keys 12, Bullara 6, DallaVecchia 7
Cholet Basket (FRA) - JDA Dijon (FRA) 82-62
Aris Thessaloniki (GRE) - Calze Pompea Roma (ITA) 79-80
Aris: Liadelis 19, Angelidis 20, Paspalj 6, Nahar 8, Galakteros 14
Roma: Obradovic 17, Edwards 25, Magnifico 8, Carera 10, Ambrassa 14

Game 2 (18/2/98)
Kombassan Konya (TUR) - Crvena Zvezda Beograd (YUG) 67-63
Mash Verona (ITA) - Peristeri (GRE) 90-79
JDA Dijon (FRA) - Cholet Basket (FRA) 62-57
Calze Pompea Roma (ITA) - Aris Thessaloniki (GRE) 86-69
Roma: Busca 10, Obradovic 22, Edwards 12, Magnifico 9, Ambrassa 12
Aris: Sioutis 24, Paspalj 18, Crysanthopoulos 12, Angelidis 17

1/8 Finals

Game 1 (14/1/98)
Crvena Zvezda Beograd (YUG) - Darussafaka Istanbul (TUR) 67-62
Peristeri (GRE) - Buducnost Podgorica (YUG) 76-57
Papagou (GRE) - Kombassan Konya (TUR) 79-76
Pelephone Galil Elyon (ISR) - Mash Verona (ITA) 86-83
Galil: Kennedy 26, Shelef 19, Curry 16, Hazan 8, Amiel 7, Kozhikaro 6, Karver 4
Verona: Keys 18, Iouzilliano 15, Jerichow 13, De La Vecchia 11, Boni 9, Brown 7, Genad 5, Boloura 5, Savio 1
Cholet Basket (FRA) - Pallacanestro Varese (ITA) 95-70
Aris Thessaloniki (GRE) - Ventspils (LAT) 102-66
Stal Bobrek Bytom (POL) - JDA Dijon (FRA) 77-63
Calze Pompea Roma (ITA) - Unicaja Malaga (ESP) 73-55
Roma: Obradovic 10, Ambrassa 15, Pessina 17, Carera 4, Edwards 18, Magnifico 7, Plateo 2, Tonolli
Malaga: Rodriguez 9, Avalos 4, Ruiz 5, Guillén 6, Miller 7, Romero 6, Gordon, Babkov 9, Smith

Game 2(21/1/98)
Darussafaka Istanbul (TUR) - Crvena Zvezda Beograd (YUG) 77-81
Crvena Zvezda: Topic 21, Kuzmanovic 15
Buducnost Podgorica (YUG) - Peristeri (GRE) 78-60
Buducnost: Scepanovic 22, Perovic 18
Kombassan Konya (TUR) - Papagou (GRE) 66-55
Mash Verona (ITA) - Pelephone Galil Elyon (ISR) 71-60
Mash: Brown 11, Bullara 11, Keys 11, Iuzzolino 10, Gnad 11, Jerichow 9
Pelephone: Shelef 14, Hazan 13, Curry 14, Kennedy 15
Pallacanestro Varese (ITA) - Cholet Basket (FRA) 89-82
Varese: Pozzecco 23, Meneghin 11, Komazec 27, DePol 13, Petruska 8
Cholet: Blackwell 6, Richardson 16, Fortier 19, Ostrowski 14, Methelie 15
Ventspils (LAT) - Aris Thessaloniki (GRE) 67-73
Ventspils: Tubbs 23, Valeiko 10, Zeidaks 10, Laksa 7, Buskevics 6, McClendon 6, Bondarenko 4, Bernâts 1
Aris: Galakteros 15, Angelidis 14, Liadelis 13, Boni 9, Nahar 7, Paspalj 6, Chrisantopoulos 5, Ortman 4
JDA Dijon (FRA) - Stal Bobrek Bytom (POL) 75-56
Unicaja Malaga (ESP) - Calze Pompea Roma (ITA) 74-65
Malaga: Rodríguez 8, Avalos 2, Babkov 26, Gordon, Miller 10, Romero, Guillén 18, Ruiz 7, Gil 3, Smith.
Roma: Obradovic 12, Ambrassa 1, Edwards 23, Pessina 10, Carera 8, Magnifico 5, Plateo, Tonolli


1/16 Finals

Game 1 (10/12/97)
Fontanafredda Siena (ITA) - Crvena Zvezda Beograd (YUG) 81-72
Siena: Middleton 32, Reynolds 22, Londero 7, Horford 6, Savio 9
Crvena Zvezda: Kuzmanovic 23
Peristeri (GRE) - Leon Caja Espana (ESP) 78-69
Peristeri: Gurovic 28, Henry 17, Koronios 12, Robinson 10, Jaric 7, Joseph 4, Kritikos, Apostikis, Nontas
Leon: Penarroya 18, Williams 17, Llorente 12, Yebra 11, Frank 5, Galilea 5, Odriozola 1, Ferrer
Komfort Stargard Szcz. (POL) - Darussafaka Istanbul (TUR) 78-69
Buducnost Podgorica (YUG) - Statyba Vilnius (LIT) 83-69
Papagou (GRE) - TTL Bamberg (GER) 60-71
Montpellier Basket (FRA) - Pelephone Galil Elyon (ISR) 61-56
Montpollier: Reese 17, Bourgain 16, Howell 9, Allinei 6
Galil: Kennedy 23, Curry 12, Shelef 12, Hazan 4, Stein 3, Kozhikaro 2
Kombassan Konya (TUR) - SLUC Nancy (FRA) 74-68
Kombassan: Garrick 18, Sanders 20, Selcuk 9
Nancy: Durham 22, Julian 12, Lion 12
Tau Ceramica Vitoria (ESP) - Mash Verona (ITA) 70-90
Tau Ceramica: Bennett 20, Abad 15, Espil 9, Burke 7, Scott 7, Angulo 6, Millera 3, Garbajosa 3, Cazorla
Verona: Iuzzolino 25, Dalla Vecchia 23, Keys 15, Brown 9, Bullara 6, Gnad 4, Boni 4, Jerichow 4
TVG Trier (GER) - Cholet Basket (FRA) 75-85
TDK Manresa (ESP) - Aris Thessaloniki (GRE) 84-67
Manresa: Capdevila 16, Alston 15, Sallier 13, Gonzalez 12, Vazquez 10, Craus 8, Lazaro 8, Moraga 2
Aris: Paspalj 26, Liadelis 13, Ortiz 8, Galakteros 6, Angelidis 4, Sokk 3, Boni 3, Ortmann 2, Sioutis 2, Nahar
Spartak Moscow (RUS) - Pallacanestro Varese (ITA) 79-104
Spartak: Vedishev 18
Varese: Komazec 35, Pozzecco 17, Meneghin 22
Galatasaray Istanbul (TUR) - Ventspils (LAT) 77-76
Galatasaray: Orhun 25, Mills 19, Yigit 13
Ventspils: Tubbs 22, McClendon 15, Bondarenko 11
Maccabi Rishon (ISR) - Stal Bobrek Bytom (POL) 63-81
Rishon: Kadosh 23, Selers 15, Jamchy 12, Baloul 8, Hopson 5
Bitom: Pluta 23, Jankovski 15, Bacik 11, Korytek 11, Matoas 9, Tomaszewski 6, Joubert 3, Szczesniak 2
Tcherno More Varna (BUL) - Calze Pompea Roma (ITA) 79-78
Varna: Handijev 17, Miglinieks 14
Roma: Edwards 23, Obradovic 20, Magnifico 20
JDA Dijon (FRA) - Dendi-Basket Kiev (UKR) 85-79
Siauliai (LTU) - Unicaja Malaga (ESP) 74-73
Siauliai: Bulancev 21, Sivickas 16, Giedraitis 14, Slanina 10, Tamkevicius 7, Peciulionis 4, Birutis 2, Jankauskas, Danusevicius, Rimkevicius
Malaga: Babkov 17, Miller 14, Smith 13, Rodriguez 10, Romero 6, Jofresa 6, Guillen 4, Gordon 3, Ruiz

Game 2 (17/12/97)
Crvena Zvezda Beograd (YUG) - Fontanafredda Siena (ITA) 91-73
Crvena Zvezda: Popovic 18, Miskovic 19, Bolic 12
Siena: Middleton 11, Reynolds 17, King 18
Leon Caja Espana (ESP) - Peristeri (GRE) 68-67
Leon: Penarroya 21, Frank 20, Williams 16, Yebra 6, Ferrer 5, Galilea, Llorente, Odriozola
Peristeri: Koronios 21, Gurovic 21, Henry 9, Joseph 7, Jaric 6, Robinson 3, Apostikis
Darussafaka Istanbul (TUR) - Komfort Stargard Szcz. (POL) 68-55
Darussafaka: Strothers 24, Mehmet 10, Ansley 10
Komfort: Cielinski 13, Stern 13, Molkovski 10
Statyba Vilnius (LIT) - Buducnost Podgorica (YUG) 69-61
TTL Bamberg (GER) - Papagou (GRE) 46-69
Pelephone Galil Elyon (ISR) - Montpellier Basket (FRA) 80-57
Galil: Kennedy 24, Shelef 12, Hazan 11, Curry 9, Karver 8, Kozhikaro 6, Stein 5, Gordon 3, Amiel 2
Montpollier: Howell 17, Raynuad 11, Racine 8, Reece 8, Lesage 4, Pons 4, Eliney 3, Bourgain 2
SLUC Nancy (FRA) - Kombassan Konya (TUR) 69-66
Nancy: Duran 20, Lewis 19
Kombassan: Sanders 23, Ruminski 19, Garrick 11
Mash Verona (ITA) - Tau Ceramica Vitoria (ESP) 79-85
Verona: Iuzzolino 25, Brown 19, Gnad 14, Keys 11, Boni 6, Dalla Vecchia 2, Bullara 2, JerichowTau Ceramica: Garbajosa 24, Bennett 18, Espil 17, Angulo 9, Burke 8, Scott 6, Cazorla 3, Millera
Cholet Basket (FRA) - TVG Trier (GER) 85-70
Aris Thessaloniki (GRE) - TDK Manresa (ESP) 96-74
Aris: Liadelis 30, Ortiz 24, Sokk 11, Angelidis 10, Galakteros 8, Boni 6, Sioutis 5, Paspalj 2, NaharManresa: Sallier 19, Creus 15, Alston 14, Vazquez 14, Capdevila 11, Gonzalez 1, Lazaro, Moraga
Pallacanestro Varese (ITA) - Spartak Moscow (RUS) 94-94
Varese: Meneghin 23, Pozzecco 15, DePol 14, Casoli 14
Spartak: Vedishev 23, Kondratov 34
Ventspils (LAT) - Galatasaray Istanbul (TUR) 70-64
Stal Bobrek Bytom (POL) - Maccabi Rishon (ISR) 82-86
Rishon: Jamchy 30, Hopson 21, Kadosh 15, Selers 12, Baloul 8
Calze Pompea Roma (ITA) - Tcherno More Varna (BUL) 85-55
Roma: Edwards 27, Pessina 14, Magnifico 10, Obradovic 13
Varna: Stoikov 14
Dendi-Basket Kiev (UKR) - JDA Dijon (FRA) 73-86
Unicaja Malaga (ESP) - Siauliai (LTU) 69-59
Malaga: Guillen 20, Jofresa 15, Babkov 12, Romero 9, Gordon 4, Smith 4, Rodriguez 3, RuizSiauliai: A.Giedraitis 22, R.Giedraitis 13, Sivickas 7, Bulancev 6, Slanina 5, Birutis 4, Tamkevicius 2
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.