Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Upcoming Events
Dec 16: ECJ: European Champ.s U18 starts
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Olympic Games basketball. Please send us an e-mail.


Play-Off bracket4
Olympic Games 1984 logo

Final Standings

1. USA
2. Spain
3. Yugoslavia
4. Canada
5. Italy
6. Uruguay
7. Australia
8. W.Germany
9. Brasil
10. China
11. France
12. Egypt
 

Final game: Sam Perkins (USA) against Fernando Romay (Spain)


USA National Team
NAME POS HGT WGT AGE SCHOOL
Steve Alford G 6-1 163 19 Indiana
Patrick Ewing C 7-0 248 21 Georgetown
Vern Flemming G 6-5 184 23 Georgia
Michael Jordan G 6-5 199 21 North Carolina
Joe Kleine F 6-11 269 22 Arkansas
Jon Koncak C 7-0 250 21 Southern Methodist
Chris Mullin G 6-6 211 20 St. John's
Sam Perkins F 6-9 233 23 North Carolina
Alvin Robertson G 6-4 193 21 Arkansas
Wayman Tisdale F 6-9 259 20 Oklahoma
Jeff Turner F 6-9 229 22 Vanderbilt
Leon Wood G 6-3 190 22 Fullerton St.
HEAD COACH: Bob Knight, Indiana University
ASSISTANT COACH: George Raveling, University of Iowa
ASSISTANT COACH: Don Donoher, Univ. of Dayton(OH)
MANAGER: C.M. Newton, Vanderbilt University
TEAM PHYSICIAN: Robert Leach, Weston, MA
ATHLETIC TRAINER: Tim Garl, Indiana University

Group Stage
-----------

USA 97-CHN 49 (Robertson 18, Jordan 14, Ewing 12, Mullin 12; Wang Libin 11, Qian Chenghai 10)
URU 91-FRA 87 (Lopez 30, Ruiz 22; Szanyiel 16)
ESP 83-CAN 82 (Martin 27, San Epifiano 20; Triano 19)
YUG 96-FRG 83 (Dalipagic 29, Petrovic 21, Radovanovic 15; Schrempf 30, Welp 20)
ITA 110-EGY 62 (Riva 26, Gilardi 14; Khaled 15, Soliman 15)
AUS 76-BRA 72 (Smyth 22, Davies 16; Andrade 16)

USA 89-CAN 68 (Jordan 20, Alford 13; Kazanowski 11, Wiltjer 11)
CHN 85-FRA 83 (Li Yaguang 31, Wang Libin 26; Dacoury 20)
ESP 107-URU 90 (San Epifiano 33. Lopez 22, Martin 19; Ruiz 29)
YUG 94-AUS 64 (Petrovic 22, Radovanovic 15, Dalipagic 14; Borner 15, Gaze 12)
BRA 91-EGY 82 (Schmidt 32; Soliman 29, Warda 26)
ITA 80-FRG 72 (Riva 17, Villalta 16; Blab 15, Schrempf 14)

USA 104-URU 68 (Ewing 17, Jordan 16; Lopez 24)
ESP 97-FRA 82 (Martin 22, San Epifiano 22)
CAN 121-CHN 80 (Simms 16, Wiltjer 15, Triano 14; Lu Jinqing 16)
YUG 100-EGY 69 (Sanara 29, Muatpcic 21, Soliman 19)
AUS 67-FRG 66 (Davies 20, Schrempf 19)
ITA 89-BRA 78 (Riva 20, Meneghin 15; Schmidt 25)

USA 120-FRA 62 (Alford 18, Jordan 16, Fleming 15, Robertson 14; Dubuisson 18)
ESP 102-CHN 83 (Lopez 20, Jianli Liu 32)
CAN 95-URU 80 (Kazanowski 24, Pasquale 13, Wennington 12; Ruiz 29, Nunez 20)
YUG 98-BRA 85 (Radovanovic 28, Petrovic 26, Dalipagic 20; Schmidt 28)
ITA 93-AUS 82 (Riva 31, Sacchetti 14; Smyth 15, Davies 14)
FRG 85-EGY 58 (Welp 14, Schrempf 10, Blab 10; SOliman 26)

USA 101-ESP 68 (Jordan 24, Mullin 16, Ewing 15; San Epifiano 17, Jimenez 14)
CAN 96-FRA 69 (Triano 24; Beaunot 20)
URU 74-CHN 67 (Lopez 19)
FRG 78-BRA 75 (Schrempf 36, Schmidt 17, Marcel Souza 15)
YUG 69-ITA 65 (Dalipagic 19, Petrovic 13; Meneghin 18, Riva 15)
AUS 94-EGY 78 (Davies 18, Dalton 15, Gaze 15; Soliman 37)

Standings
---------

Group A
-------
United States 5-0
Spain 4-1
Canada 3-2
Uruguay 2-3
China 1-4
France 0-5

Group B
-------
Yugoslavia 5-0
Italy 4-1
Australia 3-2
West Germany 2-3
Brazil 1-4
Egypt 0-5

Quarterfinals
-------------
USA 78-FRG 67 (Alford 17, Jordan 14; Schrempf 16)
CAN 78-ITA 72 (Triano 25, Kazanowski 20; Villalta 16, Bonamico 12, Sacchetti 12)
YUG 110-URU 82 (Dalipagic 24, Petrovic 20, Zorkic 19, Radovanovic 18; Lopez 27, Nunez 18, Pierri 16)
ESP 101-AUS 93 (San Epifiano 23, Jimenez 14, Davis 20, Carroll 18, Smyth 15)

Semifinals
----------
USA 78-CAN 59 (Mullin 20, Jordan 13, Ewing 10; Triano 16, Meagher 11)
ESP 74-YUG 61 (Margall 16, Jimenez 13, San Epifiano 12; Dalipagic 16, Petrovic 16, Radovanovic 15)
ITA 98-FRG 71 (Riva 30, Sacchetti 11; Blab 13, Schrempf 12)
URU 101-AUS 75 (Ruiz 28, Lopez 27, Nunez 18; Davies 22, Gaze 15)
CHN 76-EGY 73 (Li Yuang 23, Wang Libin 21; Soliman 22)
BRA 100-FRA 86 (Schmidt 24, Guimares 18; Beugnot 20, Szanyiel 18)

Finals
------
Gold Medal: USA 96-ESP 65 (Jordan 20, Tisdale 14, Perkins 12, Alford 10; Jimenez 16, Martin 14, Margall 10)
Bronze Medal: YUG 88-CAN 82 (Dalipagic 37, A. Petrovic 15; Pasquale 16, Tilleman 13)
5th Place: ITA 111-URU 102 (Riva 40, Meneghin 29, Sacchetti 19; Lopez 39, Nunez 24)
7th Place: AUS 83-FRG 78 (Smyth 22, Davies 15; Pappert 17, Schrempf 14, Mendel 13, Blab 12)
9th Place: BRA 86-CHN 76 (Schmidt 29, Marcel Souza 18; Sun Fengwu 16)
11th Place: FRA 102-EGY 78 (Szanyiel 24, Dubuisson 21; Soliman 31)

Rosters:
1. USA
(Steve Alford, Leon Wood, Patrick Ewing, Vern Fleming, Alvin Robertson, Michael Jordan, Joseph Kleine, Jon Koncak, Wayman Tisdale, Chris Mullin, Samuel Perkins, Jeffrey Turner)
2. Spain (José Manuel Beiran, José Luis Llorente, Fernando Arcega, José Maria Margall, Andrés Jiménez, Fernando Romay, Fernando Martin, Juan Antonio Corbalán, Ignacio Solozábal, Juan Domingo De la Cruz, José Manuel López, Juan Antonio San Epifanio)
3. Yugoslavia (Drazen Petrovic, Aleksandar Petrovic, Nebojsa Zorkic, Rajko Zizic, Ivan Sunara, Emir Mutapcic, Sabit Hadzic, Andro Knego, Ratko Radovanovic, Mihovil Nakic-Vojnovic, Drazen Dalipagic, Branko Vukicevic)

Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.