Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Upcoming Events
Dec 16: ECJ: European Champ.s U18 starts
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Olympic Games basketball. Please send us an e-mail.

Play-Off bracket4
Olympic Games 1988 logo

Final Standings

1. Soviet Union
2. Yugoslavia
3. USA
4. Australia
5. Brasil
6. Canada
7. Puerto Rico
8. Spain
9. S.Korea
10. Central Africa
11. China
12. Egypt

Final game: Russia - Yugoslavia
 
Alexander Volkov of USSR

After the 1980 and 1984 boycotts, the 1988 superpower showdown in South Korea was widely anticipated. North Korea boycotted the Seoul Olympics and was joined by Ethiopia, Nicaragua and Cuba, but the Games went on with little interruption.

While the United States faced a kinder, gentler Soviet Union under Mikhail Gorbachev, glasnost and perestroika did not bring a more forgiving Soviet basketball team to Seoul. Team USA, whose basketball dominance was as complete as the Soviet hockey dynasty, lost to the Soviets 82-76. It would be the last time college players would represent the United States in Olympic basketball competition. Following a vote by the International Amateur Basketball Federation to allow NBA players to participate in the Games, the first "Dream Team" was formed.

Group Stage
-----------
AUS 81-PR 77 (Gaze 33, Carroll 13; Ortiz 18, Mincy 17)
USA 97-ESP 53 (Robinson 16, Hawkins 13, Manning 13; Montero 12)
CAF 73-KOR 70 (Lavodrama 21, Goporo 17; Kim Hyun-Jun 30, Lee Chung-Hee 12)
YUG 92-USSR 79 (Petrovic 25, Paspalj 20; Marciulonis 20, Sokk 20)
BRA 125-CAN 109 (Schmidt 36, Marcel Souza 30, Victalino 28; Kristmanson 25, Yearwood 21)
CHN 98-EGY 84 (Yongjun Zhang 30)

PR 79-KOR 74 (Ortiz 14, Cruz 13, Ramos 12, Leon 11; Lee Chung-Hee 23, Jae Hur 16, Kim Hyun-Jun 15)
USA 76-CAN 70 (Hawkins 13, Manning 12; Kristmanson 25, Pasquale 17)
USSR 91-AUS 69 (Kurtinaitis 21, Sabonis 17, Volkov 16; Keogh 15)
YUG 102-CAF 61 (Petrovic 17, Vrankovic 12: Lavodrama 12)
BRA 130-CHN 108 (Schmidt 44, Marcel Souza 21, Almeida 17, Andrade 17; Song Ligang 23)
ESP 113-EGY 70 (Villacampa 20)

USSR 93-PR 81 (Marciulonis 32, Sokk 14; Morales 19, Ramos 16)
AUS 106-CAF 67 (Gaze 25, Smyth 24; Lavodrama 30, Goporo 15)
ESP 106-CHN 74 (Villacampa 18, Jimenez 14; Wang Fei 21, Song Ligang 18)
USA 102-BRA 87 (Reid 16, Manning 12, Majerle 12; Schmidt 31, Andrade 15)
YUG 104-KOR 92 (Petrovic 22, Cvjeticanin 18; Lee Chung-Hee 38, Jae Hur 23)
CAN 117-EGY 64 (Tilleman 29, Hatch 15, Mungar 15; Abduelkhir 12, Ismail 11)

PR 71-CAF 67 (Cruz 13, Ortiz 13, Mincy 13; Goporo 17, Lavodrama 16)
ESP 94-CAN 84 (Jimenez 23, Margall 21. Martin 17; Tilleman 36, Pasquale 19)
BRA 138-EGY 85 (Schmidt 39, Marcel Souza 22, Azevedo 20, Almeida 17; Attallah 22)
YUG 98-AUS 78 (Petrovic 17, Divac 16; Gaze 25)
USSR 110-KOR 73 (Tarakanov 17, Marciulonis 14, Khomichus 14; Kim Hyun-Jun 18)
USA 108-CHN 57 (Majerle 20, Richmond 15, Robinson 13)

PR 74-YUG 72 (Cruz 18, Mincy 12; Radja 14)
USSR 87-CAF 68 (Marciulonis 17, Tarakanov 12; Lavodrama 27)
ESP 118-BRA 108 (Jimenez 27; Schmidt 55, Marcel Souza 28)
USA 102-EGY 35 (Majerle 18, Robinson 13, Manning 16, Richmond 16)
CAN 99-CHN 96 (Triano 20, Yearwood 15; Yongjun Zhang 34)
AUS 95-KOR 75 (Gaze 27, Lee Chung-Hee 22)

Group A
-------
Yugoslavia 4-1
USSR 4-1
Australia 3-2
Puerto Rico 3-2
Central African Rep. 1-4
South Korea 0-5

Group B
-------
United States 5-0
Spain 4-1
Brazil 3-2
Canada 2-3
China 1-4
Egypt 0-5

Quarterfinals
-------------
US 94-PR 57 (Manning 18. Majerle 13, Richmond 10; Cruz 12, Ortiz 10, Rios 10)
AUS 77-ESP 74 (Gaze 28, Carroll 16, Smyth 16; San Epifiano 17, Jimenez 15)
USSR 110-BRA 105 (Kurtinaitis 24, Volkov 20; Schmidt 46, Marcel Souza 16)
YUG 95-CAN 73 (Divac 17, Radja 16; Walton 17, Kristmanson 14)

Semifinals
----------
USSR 82-USA 76 (Kurtinaitis 28, Marciulonis 19, Sabonis 13; Robinson 19, Majerle 15)
YUG 91-AUS 70 (Petrovic 24, Divac 15; Gaze 27)
BRA 104-PUR 86 (Schmidt 46, ALmeida 17; Leon 19, Ortiz 12)
CAN 96-ESP 91 (Triano 27, Hatch 19, Yearwood 17; San Epifanio 16, Jimenez
16, Arcega 16)
CAF 63-EGY 57
KOR 93-CHN 90

Finals
------
Gold: USSR 76-YUG 63 (Marciulonis 21, Sabonis 20; Petrovic 24)
Bronze: USA 78-AUS 49 (RObinson 12, Majerle 12, Richmond 12; Gaze 17)
5th: BRA 106-CAN 90
7th: PUR 93-ESP 92 (Morales 25, Mincy 15, Ortiz 15; Jimenez 31, San Epifanio 25)
9th: KOR 89-CAF 81 (Lee Choong-Hee 31, Kim Hyn-Jun 23; Jae Hur 20; Lavodrama 14, Gombe 12, Naoueyama 11)
11th: CHN 97-EGY 75 (Zhang Yongjun 33, Song Ligang 18; Khalil 26, Mousa 14)

Rosters:
1. USSR
(Alexander Wolkow, Tiit Sokk, Sergej Tarakanow, Sarinas Marciulonis, Igor Miglinieks, Waleri Tichonenko, Rimas Kurtinaitis, Arwidas Sabonis, Wiktor Pankraschin, Waldemaras Chomicius, Alexander Belostenny, Waleri Goborow)
2. Yugoslavia (Drazen Petrovic, Zdravko Radulovic, Zoran Cutura, Toni Kukoc, Zarko Paspalj, Zeljko Obradovic, Jure Zdovc, Stojko Vrankovic, Vlade Divac, Franjo Arapovic, Dino Rada, Danko Cvjeticanin)
3. USA (Mitch Richmond, Charles E. Smith, Charles D. Smith, Vernell Coles, Jeffrey "Jeff" Grayer, William Anderson, Stacy Augmon, Daniel Majerle, Daniel "Danny" Manning, Herman Reid jun., David Robinson, Hersey Hawkins)

Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.