View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Upcoming Events
Sep 24: CZE: NBL starts
Sep 24: SVK: 1.Liga starts
Sep 24: POL: 1Liga starts
Sep 24: POL: 2Liga starts
Sep 28: LAT: LBL starts
Sep 28: FEL: FIBA Europe Cup starts
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover World University Games basketball. Please send us an e-mail.

leagueslogos:World-University-Games_logobasketball.gif 
GROUP A
Spain
Mexico
Turkey
Bulgaria
Ireland
Hong Kong
5-0
4-1
3-2
2-3
1-4
0-5
GROUP B
USA
Lithuania
Greece
Czech Rep.
Korea
Nigeria
5-0
4-1
3-2
1-4
1-4
1-4
GROUP C
Yugoslavia
Canada
Holland
Japan
S.Africa
4-0
3-1
2-2
1-3
0-4
GROUP D
Russia
Brazil
Great Britain
Finland
Peru
China
5-0
4-1
3-2
2-3
1-4
0-5

  Finals

Positions 21-22: PEOPLES REP. CHINA - NIGERIA 82 : 75
Shigiang GUO and Dong ZHU 17, Ke CHEN 12.
Massai UJIRI 24, Olumide BANKOLE 19 and Godwin UNEGBE 13.

Positions 19-20: SOUTH AFRICA - IRELAND 74 : 60
Michael CHEVERS 17, Craig BONNER 13 and Vusumuzi DLAMINI 10.
Kieran QUINN 24, David DONNELLY 14 and Trevor SMULLEN 9.

Positions 17-18: KOREA - PERU 102 : 87
Jung-Lae LEE 39, Jae-Hyun LIM 20 and Byung-Suk LEE 16.
Juan MONGES 29, Daniel DEL CARPIO 23, Tomas SANGIO 9.

Positions 15-16: BULGARIA - JAPAN 103 : 97
Manouel MARKOV 34, Ivan DROUMEV 24, Boiko MLADENOV 18.
Takuma WATANABE 28, Yukinori SUZUKI 20 and Yuichi KAN 18.

Positions 13-14: CZECH REPUBLIK - FINLAND 70 : 68
Lubos BARTON 22, Jiri WELSCH 18 and Jiri NAVRATIL 11.
Teemu RANNIKKO 12, Jukka MATINEN 11 and Iiro TENGRENN 10.

Positions 11-12: NETHERLANDS - GREAT BRITAIN 89 : 73
Koen ROUWHORST 18, Heim TRIEMSTRA 16 and Alphons VAN IERLAND 14.
Robert ARCHIBALD 21, Kojo MENSAH-BONSU 17 and Eugene BAAH 14.

Positions 9-10: GREECE - TURKEY 85 : 73
Panteleimon PAPAIOAKEIM 23, Ioannis MOLFETAS 20 and Kostas NIKAKIS 16.
Bekir YARENGÜME 20, Guray KANAN 18 and Kemal TUNCERI 14.

Posiitons 7-8: LITHUANIA - BRAZIL
Rolandas JARUTIS 27, Vydas GINEVICIUS 17 and Rolandas VAICIUNAS 11.
Leonardo FIGUEIREDO 17, Wanley MAIA 15 and Paulo TEIXEIRA 11.

Positions 5-6: CANADA - RUSSIA 88 : 72
O'Neill KAMAKA 24, Jerome ROBINSON 14 and Eric HINRICHSEN 12.
Oleg KVATCHOUK, Sergei TCHIKALKINE and Alexandr KOURTENOK 16.

Positions 3-4 (and bronze medal): SPAIN - MEXICO 90 : 78
Francisco VAZQUEZ 20, Lluis MARTINEZ 17 and Juanjo BERNABE 14.
Enrique ZUNIGA 20, Eduardo NAJERA 19 and Horacio LLAMAS 15.

Positions 1-2 (Big FINAL): U.S.A - YUGOSLAVIA 79 : 65
Kenyon MARTIN 21, Pete MICKEAL 12, Brendan HAYWOOD and Matt SANTANGELO 9, Erick BRAKLEY and Corey BRADFORD 7, Michael REED 6, Chris MIHM 4, Kevin FREEMAN and Chris CARRAWELL 2.
Mladen SEKULARAC 31, Nenad PISTOLJEVIC 11, Vladimir TICA 6, Goran CAKIC, Marko PEKOVIC and Luka VUCINIC 3, Milos VUJANIC, Vanja PLISNIC, Ognjen ASKRABIC and Zarko CABARKAPA 2.

  Semifinals

Positions 1-4
U.S.A - ESPAÑA 88:80
Kenyon MARTIN 22, Erick BARKLEY 19 and Michael REED 16.
Victor LUENGO 18, Enrique MORAGA and Berni ALVAREZ 13.
YUGOSLAVIA - MEXICO 85 : 60
Mladen SEKULARAC 23, Milos VUJANIC and Ognjen ASKRABIC 11.
Horacio LLAMAS 19, Eduardo NAJERA 16 and Jose ESCOBEDO 10.

Positions 5-8
CANADA - BRASIL 75 : 69
Jerome ROBINSON 18, Alex BOUGAIEFF 13 and O'Neill KAMAKA 9.
Leonardo FIGUEIREDO 19, Ricardo SANTOS 17 and Andre BARBOSA 12.
RUSSIA - LITHUANIA 101 : 79
Sergei TCHIKALKINE 25, Alexandr KOURTENOK 18 and Oleg KVATCHOUK 13.
Donatas SLANINA and Rolandas JARUTIS 15, Andrius SLEZAS and Andrius VYSNIAUSKAS 14.

  Quarterfinals
SPAIN - BRASIL 83 : 62
Francisco VAZQUEZ 18, Victor LUENGO and Juanjo BERNABE 11.
Mrcelo PEREIRA 18, Leonardo FIGUEIREDO 14 and Wanley MAIA 8.
U.S.A. - CANADA 87 : 82
Kenyon MARTIN 19, Brendan HAYWOOD 17 and Chris CARRAWELL 12.
Alex BOUGAIEFF 22, O'Neill KAMAKA 15 and Jerome ROBINSON 12.
YUGOSLAVIA - LITHUANIA 75 : 68
Nenad PISTOLJEVIC 22, Mladen SEKULARAC 18 and Marko PEKOVIC 13.
Donatas SLANINA 25, Rolandas JARUTIS 18 and Kestutis SESTOKAS 8.
MEXICO - RUSSIA 90 : 82
Eduardo NAJERA 29, Horacio LLAMAS 27 and Enrique ZUÑIGA 12.
Segei TCHIKALKINE 34, Viacheslav CHOUCHAKOV 10, Andrei CHEIKO and Oleg KVATCHOUK 9.

Positions 9-12
TURKEY - GREAT BRITAIN 99 : 72
Cem DOGAN 19, Levent TÜRKINAZ 18 and Güray KANAN 14.
Eugene BAAH 12, Julius JOSEPH 11, Gareth DAVIS and Kojo MENSA-BONSU 9.
GREECE - NETHERLANDS 85 : 69
Giorgios GIANNOUZAKOS 17, Ioannis MOLFETAS 15 and Panteleimon PAPAIOAKEIM 11.
Raoul HEINEN 17, Niels VORENHOUT and Koen ROUWHORST 11.

Positions 13-16
FINLAND - BULGARIA 103 : 64
Iiro TENGRENN 16, Teemu RANNIKKO 15 and Jukka MATINEN 14.
Ivan DRUMEV 16, Boiko MLADENOV 11, Stojan TATAROV and Tzvetomir BENZCHEV 8.
CZECH REPUBLIK - JAPAN 92 : 86
Jiri WELSCH 23, Milan SOUKUP 17 and Radek NECAS 11.
Yukinori SUZUKI and Fumihiko AONO 22, and Takuma WATANABE 20.

Positions 17-20
PERU - IRELAND 78 : 74
Juan MONGES 32, Julio Cesar MONGES 11 and Tomas SANGIO 9.
Michael BREE 20, Kieran QUINN 17 and Trevor SMULLEN 16.
KOREA - SOUTH AFRICA 98 : 49
Jung-Lae LEE 29, Joo-Sung KIM 16 and Hyung-Soo JEON 15.
Quintin DENISSEN 12, Rafal WYKURZ 11, Nakedi MAPUTLA and Craig BONNER 5.


Positions 21-23
PEOPLE'S REP. CHINA - HONG KONG 85 : 81
Junkal YU 23, Shougiang WANG 16 and Shigiang GUO 12.
Kam Wah YUNG 23, Ming CHUNG 14 and Wai LI 13.

4th round

Group A
IRELAND - HONG KONG 87 : 68
Ken KAVANAGH 29, Trevor SMULLEN 24, David DONNELLY 11.
Hing Hoi YU 16, Kwok LEUNG 15, Kam CHANG 9.
SPAIN - TURKEY 88 : 69
Carlos MARCO 20, Berni ALVAREZ 18, Victor LUENGO 15.
Cem DOGAN 16, Gokhan GhNEY 15, Ege TASPINAR 10.
MEXICO - BULGARIA 87 : 57
Horacio LLAMAS 14, Enrique ZUNIGA 13, Christian RIOS 12.
Mladenov BOIKO 15, Dimitre ANGUELOV 14, Stojan TATAROV 9.

Group B
U.S.A. - LITHUANIA 97 : 88
Chris MIHM 15, Scoonie PENN 11, Erick BARKLEY, Cory BRADFORD and Kevin
FREEMAN 10.
Rolandas JARUTIS 18, Rolandas MATULIS 17, Kestutis SESTOKAS 12.

GREECE - KOREA 98 : 88
Panteleimon PAPAIOAKEIM 21, Kostas CHARALAMPIDIS 17, Kostas NIKAKIS 15.
Hyung-Soo JEON 15, Young-Jin SONG 12, Tae-Wan KIM and Hoon JUNG 11.
CZECH REPUBLIK - NIGERIA 88 : 68
Pavel BENES 28, Lubos BARTON 17, Jiri FORMANEK 14.
John ALLAGH 22, Massai UJIRI 11, Olumide BANKOLE 8.

Group C
YUGOSLAVIA - SOUTH AFRICA 98 : 38
Ognjen ASKRABIC 23, Mladen SEKULARAC 13, Milos VUJANIC and Vahja PLISIC 12.
Michael CHEVERS 17, Tshepo DITSHEGO 10, Michael PETERS 3.
NETHERLANDS - JAPAN 97 : 76
Raoul HEINEN 24, Koen ROUWHORST 23, Hein TRIEMSTRA 17.
Takuma WATANABE 26, Yukinori SUZUKI 18, Makoto NAGAYAMA 12.

Group D
BRAZIL - GREAT BRITAIN 82 : 51
Marcelo PEREIRA 16, Marco REYS 14, Leonardo FIGUEIRO 11.
Kojo MENSAH-BONSU 13, Robert ARCHIBALD 10, Kevin GOODMAN 6.
FINLAND - PEOPLE’S REP. CHINA 75 : 46
Jukka MATINEN 13, Teemu RANNIKKO 9, Tom GUSTAFSSON and Sami LEHTORANTA 8.
Dong ZHU 9, Naijun LIU and Ke CHEN 8.

RUSSIA - PERU 97 : 46
Sergei TCHIKALKINE 21, Alexandr KOURTENOK 14, Oleg KVACHTCHOUK and Alexander BACHMINOV 9.
Patrick ARCINIEGA 13, Tomas SANGIO 11, Francisco ZUBIAGA 7.

  5th round

Group A
SPAIN - IRELAND 97 : 54
Enrique MORAGA 22, Oscar GONZALEZ 16, Juanjo BERNABE, Alejandro BURGOS y Ruben BURGOS 10.
Ken KAVANAGH 26, Kieran QUINN 9, Michael BREE 6.
TURKEY - BULGARIA 66 : 47
Guray KANAN 20, Gökhan GÜNEY 14, Bekir YARENGÜME 9.
Ivan DRUMEV 18, Tzvetomir BENZCHEV 9 and Ttentcho LIOUDMILOV 8.
MEXICO - HONG KONG 103 : 60
Eduardo NAJERA 27, Horacio LLAMAS 22, Marcos DORADO 14.
Hing Hoi YU 16, Wai LI 13, Chung LEUNG 7.

Group B
U.S.A. - GREECE 91 : 74
Matt SANTANGELO 19, Scoonie PENN 16, Brendan HAYWOOD 14.
Giorgios GIANNOUZAKOS 18, Panteleimon PAPAIOAKEIM 13, Kostas NIKAKIS 12.
LITHUANIA - CZECH REPUBLIK 87 : 79
Vaidas STIGA and Kestutis SESTOKAS 15, Rolandas JARUTIS 14.
Lubos BARTON 28, Jiri WELSCH 15, Pavel BENES and Jiri FORMANEK 13.
NIGERIA - KOREA 82 : 81
Olumide BANKOLE 33, Godwin UNEGBE 14, John ALLAGH 12.
Kyu-Sup LEE 30, Jung-Lae LEE 19, Byung-Suk LEE 10.

Group C
CANADA - NETHERLANDS 85 : 55
Danny BALDERSON 18, Jonah TAUSSIG 13, Steve MAGA 11.
Hein TRIEMSTRA 11, Remco SMITS 9, Nizan HADASH 8.
JAPAN - SOUTH AFRICA 68 : 47
Takeshi HOTTA 19, Makoto NAGAYAMA 14, Fumihiko AONO 12.
Tshepo DITSHEGO and Samuel MABULELONG 10, Vusumuzi DLAMINI 8.

Group D
BRAZIL - FINLAND 82 : 50
Marcelo PEREIRA 17, Wanley MAIA 15, Leonardo FIGUEIRO and Marcelo CORREA 12.

Jukka MATINEN 12, Iiro TENNGREN 10, Teemu RANNIKKO 7.
PERU - PEOPLE’S REP. CHINA 88 : 87
Julio Cesar MONGES 21, Juan MONGES 20, Tomas SANGIO 15.

Shougiang WANG 19, Junkai YU 18, Shigiang GUO 16.
RUSSIA - GREAT BRITAIN 80 : 71
Sergei TCHIKALKINE 28, Oleg KVACHTCHOUK and Viacheslav CHOUCHAKOV 10. BACHMINOV 9.
Kojo MENSAH-BONSU 18, Richard WINDLE and Robert ARCHIBALD 13.

Spain is interested in nothing else but golden medal. In the last game they beat so far undefeated Bulgaria by …45 points. Another strong contender to the first place - USA - was even better, while crushed Czech Rep. by 59 points. Interesting result also in the game Holland – South Africa, where Dutch team won by 57 points

  5/7/99, 3rd round results men competition:

Group A
SPAIN - BULGARIA 107 : 62
Francisco VAZQUEZ 17, Oscar GONZALEZ and Lluis MARTINEZ 15.
Ivan DROUMEV 18, Manouel MARKOV, Mladenov BOIKO and Tzvetomir BENZCHEV 7.

TURKEY - HONG KONG 101 : 54
Guray KANAN 19, Gokhan GÜNEY 18, Ege TASPINAR 13.
Hing Hoi YU 18, Kwok Fun WU 6, Wai LI and King LEE 5.

MEXICO - IRELAND 87 : 70
Eduardo NAJERA 15, Horacio LLAMAS, Jose ESCOBEDO, Alonso IZAGUIRRE and
Enrique ZUNIGA 12.
Ken KAVANAGH 29, Kieran QUINN 12, Trevor SMULLEN 11.

Group B
U.S.A. - CZECH REPUBLIK 102 : 43
Kevin FREEMAN 20, Kenyon MARTIN 16, Chris CARRAWELL 14.
Jiri WELSCH 10, Jiri FORMANEK 8, Pavel BENES and Jiri MIKL 7.

LITHUANIA - KOREA 91 : 81
Kestutis SESTOKAS 25, Rolandas JARUTIS 16, Andrius SLEZAS 12.
Kyu-Sup LEE 19, Byung-Suk LEE 12, Jung-Lae LEE and Joo-Sung KIM 11.

GREECE - NIGERIA 72 : 53
K.CHARALAMPIDIS 17, P.PAPAIOAKEIM 12, Alexandros TSAMATOS and Sotirios GKIOULEKAS 10.
Kennedy JITOBOH 13, Nnamdi MONYEI 11, John ALLAGH and Olumide BANKOLE 7.

Group C
NETHERLANDS - SOUTH AFRICA 99 : 42
Raoul HEINEN 22, Remco SMITS 18, Niels VORENHOUT 14.
Craig BONNER and Michael CHEVERS 10, Michael PETERS 7.

YUGOSLAVIA - CANADA 62 : 55
Marko KIJAC and Nenad PISTOLJEJIC 9, Goran CAKIC and Ognjen ASKRABIC 8.
Jerome ROBINSON 18, Danny BALDERSON 10, Andrew KWIATKOWSKI 9.

Group D
RUSSIA - BRAZIL 86 : 81
Sergei TCHIKALKINE 29, Oleg KVACHTCHOUK 21, Sergei SMIRNOV and KOURTENOK 8.
Leonardo FIGUEIRO 15, Andre BARBOSA 13, Ricardo SANTOS 10.

FINLAND - PERU 94 : 67
Timo PARVIAINEN 19, Toni ILMONEN 16, Tom GUSTAFSSON and Iiro TENNGREN 12.
Juan MONGES 18, Tomas SANGIO and Julio Cesar MONGES 15.

GREAT BRITAIN - PEOPLE’S REP. CHINA 71 : 53
Robert ARCHIBALD 17, Refiloe LETHUNYA 16, Eugene BAAH and Kojo MENSAH-BONSU 11.
Junkai YU and Ke CHEN 11, Shigiang GUO 10.

  4/7/99, 2nd round
Spain, Yugoslavia, USA, Lithuania and Canada confirmed their very high goals for the tournament. The other teams counting on the medals are Brazil, Great Britain and Bulgaria. All of them have 2-0 record

Group A
SPAIN - MEXICO 87 : 81
Bernardo ALVAREZ 20, Carlos MARCO 15, Martin FERRER and Victor LUENGO 13.
Eduardo NAJERA 21, Arturo VALERIO 18, Horacio LLAMAS 15.
BULGARIA - HONG KONG 74 : 60
Tzvetomir NASKOV 21, Ivan DROUMEV 18, Tentcho LIOUDMILOV 13.
Kam Wah YUNG 21, Kam CHANG 13, Ming CHUNG 8.
TURKEY - IRELAND 86 : 70
Bekir YARENGÜME and Güray KANAN 24, Cem DOGAN 9.
Ken KAVANAGH 21, David DONNELLY 14, Michael BREE 12.

Group B
CZECH REPUBLIK - KOREA 97 : 100
Jiri WELSCH 34, Pavel BENES 19, Petr WELSCH 11.
Young-Jin SONG 23, Jung-Lae LEE 22, Joo-Sung KIM 18.

LITHUANIA - GREECE 85 : 68
Andrius SLEZAS and Rolandas JARUTIS 17, Donatas SLANINA 15.
Alexandros TSAMATOS 18, Ioannis MOLFETAS 14, K.CHARALAMPIDIS and G.GIANNOUZAKOS 8.
U.S.A. - NIGERIA 97 : 58
Chris MIHM 19, Michael REDD 17, Pete MICKEAL and Brendan HAYWOOD 10.
Nnamdi MONYEI 20, Abioudun MEDUPIN 14, John ALLAGH 10.

Group C
YUGOSLAVIA - JAPAN 92 : 48
Goran CAKIC 16, Milos VUJANIC, Vladimir TICA and Zarko CABARKAPA 12.
Yukinori SUZUKI 11, Makoto NAGAYAMA, Hajime ONO and Yoshinori HIGUCHI 6.
CANADA - SOUTH AFRICA 93 : 38
Andrew KWIATKOWSKI 16, Brian LEONARD 13, Cory JANES 12.
Michael CHEVERS and Thokgomo MAKWELA 7, Tshepo DITSHEGO 5.

Group D
RUSSIA - PEOPLE’S REP. CHINA 87 : 56
TCHIKLKME 19, KOURTENOK 13, V.CHOUCHAKOV 11.
Shougiang WANG 17, Yi ZHANG 13, Shigiang GUO 12.
GREAT BRITAIN - FINLAND 51 : 50
Kevin GOODMAN 12, Kojo MENSAH-BONSU 11, Eugene BAAH 9.
Tom GUSTAFSSON and Iiro TENNGREN 12, Toni ILMONEN 8.

BRAZIL - PERU 113 : 54
Wanley MAIA and Paulo TEIXEIRA 16, Andre BARBOSA 14.
Juan MONGES 15, Francisco ZUBIAGA 8, Tomas SANGIO 7.

  3/7/99, 1st round results:
Group A

MEXICO - TURKEY 80 : 46
Eduardo NAJERA 25, Jose ESCOBEDO 13, Horacio LLAMAS 9.
Guray KANAN 12, Gokhan GUNEY 11, Bekn TARANGUINE 7.
In its first game, Mexico defeated Turkey, with NCAA star Eduardo Nájera scoring 25 points. Mexico took the lead early on and never lost it, to finish with a 34-point victory over Turkey.

BULGARIA - IRELAND 87 : 80
Ivan DROUMEV 19, Tzvetomir NASKOV 15, Dimitre ANGUELOV 12.
Michael RICHARDSON 18, Trevor SMULLEN 16, Ken KAVANAGH 15.

SPAIN - HONG KONG 113 : 51
Bernardo ALVAREZ 27, Victor LUENGO 14, Lluis MARTINEZ 13.
Kam Wah YUNG 14, Hing Hoi YU 11, Ming CHUNG 9.

Group B
LITHUANIA - NIGERIA 66 : 61
Donatas SLANINA 20, Kestutis SESTOKAS 19, Andrius VYSNIAUSKAS 7.
Godwin UNEGBE 15, John ALLAGH 10, Olumide BANKOLE and Nnamdi MONYEI 9.

GREECE - CZECH REPUBLIC 76 : 71
G. GIANNOUZAKOS 19, Ioannis MOLFETAS 15, K. NIKAKIS 14.
Pavel BENES 12, Milan SOUKUP, Jiri WELSCH, Jiri NAVRATIL and Martin MAREK 9.
UNITED STATES - KOREA 96 : 77
Kevin FREEMAN 16, Brendan HAYWOOD and Kenyon MARTIN 15.
Kyu-Sup LEE 23, Joo-Sung KIM 17, Jae-Hyun LIM 10.

Group C
CANADA - JAPAN 67 : 42
O’Neill KAMAKA 16, Eric HINRICHSEN 13, Alex BOUGAIEFF 10.
Takuma WATANABE 11, Takeshi HOTTA, Takashi SHINOHARA, Makoto NAGAYAMA,
Yuichi KAN, Yukinori SUZUKI and Yoshinori HIGUCHI 4.

YUGOSLAVIA - NETHERLANDS 66 : 60
Mladen SEKURALAC 22, Marko PEKOVIC 18, Ognjen ASKRABIC 8.
Raoul HEINEN 19, Alphons VAN IERLAND 11, Hein TRIEMSTRA 10.

Group D

BRAZIL - PEOPLE’S REP. CHINA
Leonardo FIGUEIRO 17, Paulo TEIXEIRA and Marcelo PEREIRA 16.
Shougiang WANG 24, Shigiang GUO and Dong ZHU 8.
RUSSIA - FINLAND 87 : 75
TCHIKLKME 27, Oleg KVACHTCHOUK 13, Andrei CHEIKO 12.
Jukka MATINEN 16, Iiro TENNGREN 15, Toni ILMONEN 10.

GREAT BRITAIN - PERU 94 : 54
Robert ARCHIBALD 20, Matthew COLLINS 14, Kojo MENSAH-BONSU 13.
Juan MONGES 16, Tomas SANGIO 8, Daniel DEL CARPIO and Francisco ZUBIAGA 7.

Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.