KORAC CUP FINALS 1997-98
yellbar.gif (1795 bytes) 

Group: A B C D E F G H I J K L M N O P

1/16 Finals (10/12/97)
Fontanafredda Siena (ITA) - Crvena Zvezda Beograd (YUG) 81-72
Siena:
Middleton 32, Reynolds 22, Londero 7, Horford 6, Savio 9
Crvena Zvezda:
Kuzmanovic 23
Peristeri (GRE) - Leon Caja Espana (ESP) 78-69
Peristeri:
Gurovic 28, Henry 17, Koronios 12, Robinson 10, Jaric 7, Joseph 4, Kritikos, Apostikis, Nontas
Leon:
Penarroya 18, Williams 17, Llorente 12, Yebra 11, Frank 5, Galilea 5, Odriozola 1, Ferrer
Komfort Stargard Szcz. (POL) - Darussafaka Istanbul (TUR) 78-69
Buducnost Podgorica (YUG) - Statyba Vilnius (LIT) 83-69
Papagou (GRE) - TTL Bamberg (GER) 60-71
Montpellier Basket (FRA) - Pelephone Galil Elyon (ISR) 61-56
Montpollier:
Reese 17, Bourgain 16, Howell 9, Allinei 6
Galil:
Kennedy 23, Curry 12, Shelef 12, Hazan 4, Stein 3, Kozhikaro 2
Kombassan Konya (TUR) - SLUC Nancy (FRA) 74-68
Kombassan:
Garrick 18, Sanders 20, Selcuk 9
Nancy:
Durham 22, Julian 12, Lion 12
Tau Ceramica Vitoria (ESP) - Mash Verona (ITA) 70-90
Tau Ceramica:
Bennett 20, Abad 15, Espil 9, Burke 7, Scott 7, Angulo 6, Millera 3, Garbajosa 3, Cazorla
Verona:
Iuzzolino 25, Dalla Vecchia 23, Keys 15, Brown 9, Bullara 6, Gnad 4, Boni 4, Jerichow 4
TVG Trier (GER) - Cholet Basket (FRA) 75-85
TDK Manresa (ESP) - Aris Thessaloniki (GRE) 84-67
Manresa:
Capdevila 16, Alston 15, Sallier 13, Gonzalez 12, Vazquez 10, Craus 8, Lazaro 8, Moraga 2
Aris:
Paspalj 26, Liadelis 13, Ortiz 8, Galakteros 6, Angelidis 4, Sokk 3, Boni 3, Ortmann 2, Sioutis 2, Nahar
Spartak Moscow (RUS) - Pallacanestro Varese (ITA) 79-104
Spartak:
Vedishev 18
Varese:
Komazec 35, Pozzecco 17, Meneghin 22
Galatasaray Istanbul (TUR) - Ventspils (LAT) 77-76
Galatasaray:
Orhun 25, Mills 19, Yigit 13
Ventspils:
Tubbs 22, McClendon 15, Bondarenko 11
Maccabi Rishon (ISR) - Stal Bobrek Bytom (POL) 63-81
Rishon:
Kadosh 23, Selers 15, Jamchy 12, Baloul 8, Hopson 5
Bitom:
Pluta 23, Jankovski 15, Bacik 11, Korytek 11, Matoas 9, Tomaszewski 6, Joubert 3, Szczesniak 2
Tcherno More Varna (BUL) - Calze Pompea Roma (ITA) 79-78
Varna:
Handijev 17, Miglinieks 14
Roma:
Edwards 23, Obradovic 20, Magnifico 20
JDA Dijon (FRA) - Dendi-Basket Kiev (UKR) 85-79
Siauliai (LTU) - Unicaja Malaga (ESP) 74-73
Siauliai:
Bulancev 21, Sivickas 16, Giedraitis 14, Slanina 10, Tamkevicius 7, Peciulionis 4, Birutis 2, Jankauskas, Danusevicius, Rimkevicius
Malaga:
Babkov 17, Miller 14, Smith 13, Rodriguez 10, Romero 6, Jofresa 6, Guillen 4, Gordon 3, Ruiz

(17/12/97)
Crvena Zvezda Beograd (YUG) - Fontanafredda Siena (ITA) 91-73
Crvena Zvezda:
Popovic 18, Miskovic 19, Bolic 12
Siena:
Middleton 11, Reynolds 17, King 18
Leon Caja Espana (ESP) - Peristeri (GRE) 68-67
Leon:
Penarroya 21, Frank 20, Williams 16, Yebra 6, Ferrer 5, Galilea, Llorente, Odriozola
Peristeri:
Koronios 21, Gurovic 21, Henry 9, Joseph 7, Jaric 6, Robinson 3, Apostikis
Darussafaka Istanbul (TUR) - Komfort Stargard Szcz. (POL) 68-55
Darussafaka:
Strothers 24, Mehmet 10, Ansley 10
Komfort:
Cielinski 13, Stern 13, Molkovski 10
Statyba Vilnius (LIT) - Buducnost Podgorica (YUG) 69-61
TTL Bamberg (GER) - Papagou (GRE) 46-69
Pelephone Galil Elyon (ISR) - Montpellier Basket (FRA) 80-57
Galil:
Kennedy 24, Shelef 12, Hazan 11, Curry 9, Karver 8, Kozhikaro 6, Stein 5, Gordon 3, Amiel 2
Montpollier:
Howell 17, Raynuad 11, Racine 8, Reece 8, Lesage 4, Pons 4, Eliney 3, Bourgain 2
SLUC Nancy (FRA) - Kombassan Konya (TUR) 69-66
Nancy:
Duran 20, Lewis 19
Kombassan:
Sanders 23, Ruminski 19, Garrick 11
Mash Verona (ITA) - Tau Ceramica Vitoria (ESP) 79-85
Verona: Iuzzolino 25, Brown 19, Gnad 14, Keys 11, Boni 6, Dalla Vecchia 2, Bullara 2, Jerichow
Tau Ceramica: Garbajosa 24, Bennett 18, Espil 17, Angulo 9, Burke 8, Scott 6, Cazorla 3, Millera
Cholet Basket (FRA) - TVG Trier (GER) 85-70
Aris Thessaloniki (GRE) - TDK Manresa (ESP) 96-74
Aris: Liadelis 30, Ortiz 24, Sokk 11, Angelidis 10, Galakteros 8, Boni 6, Sioutis 5, Paspalj 2, Nahar
Manresa: Sallier 19, Creus 15, Alston 14, Vazquez 14, Capdevila 11, Gonzalez 1, Lazaro, Moraga
Pallacanestro Varese (ITA) - Spartak Moscow (RUS) 94-94
Varese:
Meneghin 23, Pozzecco 15, DePol 14, Casoli 14
Spartak:
Vedishev 23, Kondratov 34
Ventspils (LAT) - Galatasaray Istanbul (TUR) 70-64
Stal Bobrek Bytom (POL) - Maccabi Rishon (ISR) 82-86
Rishon:
Jamchy 30, Hopson 21, Kadosh 15, Selers 12, Baloul 8
Calze Pompea Roma (ITA) - Tcherno More Varna (BUL) 85-55
Roma:
Edwards 27, Pessina 14, Magnifico 10, Obradovic 13
Varna:
Stoikov 14
Dendi-Basket Kiev (UKR) - JDA Dijon (FRA) 73-86
Unicaja Malaga (ESP) - Siauliai (LTU) 69-59
Malaga: Guillen 20, Jofresa 15, Babkov 12, Romero 9, Gordon 4, Smith 4, Rodriguez 3, Ruiz
Siauliai: A.Giedraitis 22, R.Giedraitis 13, Sivickas 7, Bulancev 6, Slanina 5, Birutis 4, Tamkevicius 2


1/8 Finals (14/1/98)
Crvena Zvezda Beograd (YUG) - Darussafaka Istanbul (TUR) 67-62
Peristeri (GRE) - Buducnost Podgorica (YUG) 76-57
Papagou (GRE) - Kombassan Konya (TUR) 79-76
Pelephone Galil Elyon (ISR) - Mash Verona (ITA) 86-83
Galil: Kennedy 26, Shelef 19, Curry 16, Hazan 8, Amiel 7, Kozhikaro 6, Karver 4
Verona: Keys 18, Iouzilliano 15, Jerichow 13, De La Vecchia 11, Boni 9, Brown 7, Genad 5, Boloura 5, Savio 1

Cholet Basket (FRA) - Pallacanestro Varese (ITA) 95-70
Aris Thessaloniki (GRE) - Ventspils (LAT) 102-66
Stal Bobrek Bytom (POL) - JDA Dijon (FRA) 77-63
Calze Pompea Roma (ITA) - Unicaja Malaga (ESP) 73-55
Roma: Obradovic 10, Ambrassa 15, Pessina 17, Carera 4, Edwards 18, Magnifico 7, Plateo 2, Tonolli
Malaga: Rodríguez 9, Avalos 4, Ruiz 5, Guillén 6, Miller 7, Romero 6, Gordon, Babkov 9, Smith

(21/1/98)
Darussafaka Istanbul (TUR) - Crvena Zvezda Beograd (YUG) 77-81
Crvena Zvezda: Topic 21, Kuzmanovic 15
Buducnost Podgorica (YUG) - Peristeri (GRE) 78-60
Buducnost: Scepanovic 22, Perovic 18
Kombassan Konya (TUR) - Papagou (GRE) 66-55
Mash Verona (ITA) - Pelephone Galil Elyon (ISR) 71-60
Mash: Brown 11, Bullara 11, Keys 11, Iuzzolino 10, Gnad 11, Jerichow 9
Pelephone: Shelef 14, Hazan 13, Curry 14, Kennedy 15

Pallacanestro Varese (ITA) - Cholet Basket (FRA) 89-82
Varese: Pozzecco 23, Meneghin 11, Komazec 27, DePol 13, Petruska 8
Cholet: Blackwell 6, Richardson 16, Fortier 19, Ostrowski 14, Methelie 15

Ventspils (LAT) - Aris Thessaloniki (GRE) 67-73
Ventspils: Tubbs 23, Valeiko 10, Zeidaks 10, Laksa 7, Buskevics 6, McClendon 6, Bondarenko 4, Bernâts 1
Aris: Galakteros 15, Angelidis 14, Liadelis 13, Boni 9, Nahar 7, Paspalj 6, Chrisantopoulos 5, Ortman 4

JDA Dijon (FRA) - Stal Bobrek Bytom (POL) 75-56
Unicaja Malaga (ESP) - Calze Pompea Roma (ITA) 74-65
Malaga: Rodríguez 8, Avalos 2, Babkov 26, Gordon, Miller 10, Romero, Guillén 18, Ruiz 7, Gil 3, Smith.
Roma: Obradovic 12, Ambrassa 1, Edwards 23, Pessina 10, Carera 8, Magnifico 5, Plateo, Tonolli


1/4 Finals (11/2/98)
Crvena Zvezda Beograd (YUG) - Kombassan Konya (TUR) 81-66
Peristeri (GRE) - Mash Verona (ITA) 72-68
Peristeri: Gurovic 25, Henry 27, Jaric 7, Robinson 4
Mash: Iuzzolino 22, Brown 8, Keys 12, Bullara 6, DallaVecchia 7

Cholet Basket (FRA) - JDA Dijon (FRA) 82-62
Aris Thessaloniki (GRE) - Calze Pompea Roma (ITA) 79-80
Aris: Liadelis 19, Angelidis 20, Paspalj 6, Nahar 8, Galakteros 14
Roma: Obradovic 17, Edwards 25, Magnifico 8, Carera 10, Ambrassa 14

(18/2/98)
Kombassan Konya (TUR) - Crvena Zvezda Beograd (YUG) 67-63
Mash Verona (ITA) - Peristeri (GRE) 90-79
JDA Dijon (FRA) - Cholet Basket (FRA) 62-57
Calze Pompea Roma (ITA) - Aris Thessaloniki (GRE) 86-69
Roma: Busca 10, Obradovic 22, Edwards 12, Magnifico 9, Ambrassa 12
Aris: Sioutis 24, Paspalj 18, Crysanthopoulos 12, Angelidis 17


Semifinals (4/3/97)
Crvena Zvezda Beograd (YUG) - Cholet Basket (FRA) 81-49
Mash Verona (ITA) - Calze Pompea Roma (ITA) 96-82
Verona: Iuzzolino 38, Brown 9, Keys 11, DallaVecchia 11, Boni 2, Jerichow 13, Gnad 9, Bullara 3
Roma: Obradovic 24, Calbini 5, Edwards 18, Magnifico 12, Tonolli 0, Busca 5, Ambrassa 0, Carera 14, Pessina 4
(11/03/98)
Cholet Basket (FRA) - Crvena Zvezda Beograd (YUG) 96-74
Calze Pompea Roma (ITA) - Mash Verona (ITA) 72-70
Roma: Busca, Obradovic 19, Edwards 19, Pessina 14, Carera 3, Magnifico 13, Tonolli 1, Ambrassa 3, Calbini
Verona: Iuzzolino 24, Boni 2, Brown 8, DallaVecchia 2, Keys 8, Bullara 4, Jerichow 8, Gnad 14, Savio


Final (25/3/98)
Mash Verona (ITA) - Crvena Zvezda Beograd (YUG) 68-74
Mash: Iuzzolino 27, Brown 8, Keys 17, DallaVecchia 0, Boni 7, Jerichow 2, Gnad 2, Bullara 5
Crvena Zvezda: Rakocevic 17, Kuzmanovic 3, Topic 9, Popovic 14, Topalovic 2, Bolic 18, Stanojevic 7, Bencic 4, Miskovic

(1/4/98)
Crvena Zvezda Beograd (YUG) - Mash Verona (ITA) 64-73
Crvena Zvezda: Rakocevic 5, Topic 17, Kuzmanovic 6, Popovic 14, Topalovic, Perovic, Bencic 8, Stanojevic 6, Bolic 2, Miskovic 6
Verona: Iuzzolino 18, Brown 2, Keys 11, DallaVecchia 13, Boni 9, Bullara 12, Jerichow 2, Gnad 6

Mash Verona won 1998 Korac Cup